Шмигал: Украина е подготвена да ги започне преговорите за влез во ЕУ до крајот на годината

1 min read

Украина планира да ги исполни сите услови неопходни за почеток на преговорите за влез во Европската унија до крајот на оваа година, изјави денеска украинскиот премиер Денис Шмигал, јави ДПА.

„Украина ги исполни сите седум препораки на Европската комисија што ги добивме кога го добивме статусот на кандидат за членство“, изјави украинскиот премиер на прес-конференција во Рим.

Шмигал учествуваше на конференцијата за обнова на Украина чиј домаќин беше Италија. Тој денеска се сретна со папата Франциско во Ватикан.

Киев ќе ги спроведе сите реформи потребни за влез во ЕУ, и покрај руската инвазија на земјата, рече тој. Шмигал истакна дека антикорупциските мерки што Киев веќе ги воведе „се целосно спроведени, како што Украина се договори со своите европски партнери“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Шмит ја наметна одлуката за формирање влада на Федерацијата Босна и Херцеговина

Следно

Голем руски ракетен напад врз Украина, има мртви, меѓу кои и тригодишно дете

Latest from Blog