Русија тврди дека Украина нападнала пумпна станица во областа Брјанск

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Русија денес соопшти дека Украина ја нападнала пумпната станица Новозибков во западниот регион Брјанск, јавува Анадолу.

„Вооружените сили на Украина со помош на беспилотни летала ја нападнаа територијата на Новозибковската нафтена пумпна станица Трансњефт. Немаше жртви. Оперативните служби се на лице место“, изјави гувернерот на Брјанск, Александар Богомаз, во порака на Телеграм.

Богомаз изјави дека струјата е исклучена во населените места Мамај, Тростан, Дружба, Сновскоје и Дубровка за да се обезбеди безбедност за време на оперативните активности.

„По извршените оперативно-истражни дејствија, снабдувањето со електрична енергија ќе продолжи“, изјави Богомаз.

Украина сè уште не одговорила на овие наводи.

Руската компанија за транспорт на гас Трансњефт, која е под државна контрола, минатата среда објави дека пронашла три експлозиви на станицата.

„Станицата не пумпаше нафта од почетокот на годината и е празна“, изјави портпаролот на компанијата, Игор Демин, за државната новинска агенција ТАСС.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Ердоган и Ал Судани на состанок во Анкара

Следно

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Latest from Blog