Претседателот Румен Радев ѝ го врачи првиот мандат на Марија Габриел

1 min read

Ќе предложам експертска влада, обединета околу јасни приоритети кои имаат една цел – благосостојбата на Бугарите и авторитетот на Бугарија, изјави Марија Габриел

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска ѝ го врачи првиот мандат за состав на влада на кандидатката за премиер на ГЕРБ -СДС, Марија Габриел.

Габриел посочи дека нејзиниот предлог ќе биде експертска влада, обединета околу јасни приоритети.

„Сакам да ве уверам дека ќе направам се што е можно во рамките на овој проучувачки мандат Бугарија да има стабилна редовна влада. Затоа, ќе предложам експертска влада, обединета околу јасни приоритети кои имаат една цел – благосостојбата на Бугарите и авторитетот на Бугарија. Затоа, верувам дека поддршката што ќе ја побараме ќе испрати порака дека сме способни да се здружиме и да направиме влада што функционира“,

посочи таа.

Како што истакна кандидатката за премиер, во срцето на сè ќе биде посветеноста кон народот и татковината.

„Имав можност да разговарам со парламентарните сили. Овие приоритети треба подетално да се исцртаат, а за тоа ќе се искористи рокот предвиден во Уставот. Беа изразени цели Бугарија да предложи мерки за справување со инфлацијата и цените. Ќе се потпрам на широка поддршка за овие приоритети, за кои сите се залагаме како важни за Бугарија“,

рече Марија Габриел.

Претседателот Румен Радев додаде дека очекува за една недела да биде претставена структурата и составот на кабинетот.

Кандидатката за премиер на Бугарија, Марија Габриел, минатата недела презентира 10 главни приоритети, меѓу кои стабилна влада, стабилни јавни финансии, борба против инфлација, против високи цени, длабока реформа во правосудството, Шенген, постојана евроатлантска ориентација, приближување на регионите и нивната специјализација, здравствена заштита на луѓето. Најважното што го спомена е дека ќе се заложи на нејзините т.н. три А – амбиција, авторитет, посветеност. Таа објасни дека клучниот збор во претстојните разговори е дијалогот.

Фото: БТВ

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Охрид, можен „центар за помирување“ за Јужен Кавказ

Следно

Томас Милер не крие за кого навива на натпреварот помеѓу Манчестер Сити и Реал Мадрид

Latest from Blog