Нуркачите од „Амфора“ го следат мрестот на охридската пастрмка

1 min read

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид секоја вечер го следат мрестот на Охридската пастрмка од почетокот на декември до крајот на февруари.

Ваквиот чин, како што посочуваат од Нуркачниот центар, го прават веќе десеттина години, а пред почетокот на мрестот нуркачите го чистат езерското дно од цврст отпад.

– Овој исконски ритуал, кој се поврзува со самото настанување на езерото е привилегија за нуркачите од „Амфора“, кои пред мрестот ги чистат местата од цврст отпад и нечистотии на длабочина од два до 40 метри за да можат пастрмките на чист терен да ја положат икрата, соопшти претседателот на Центарот Јован Секулоски.

Нуркачите, посочи тој, ги следат навиките на пастрмките и ги документираат со подводни фотографии и видео материјал, со единствена цел заштита на популацијата на Охридската пастрмка.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Твитер објави аукција со предмети од седиштето во Сан Франциско

Следно

Влезница за дуелот меѓу Роналдо и Меси продадена за 2.6 милиона долари

Latest from Blog

Кралот на неблагодарните

Планинарот Равичандар Тарумалингам е најден во озлогласената „смртна зона“ на Еверест, на околу 8.300 метри, каде