Израелската војска изврши артилериски напад врз Газа

1 min read

ГАЗА (АА) – Израелската војска изврши артилериски напад врз воената набљудувачка кула во јужниот дел на Појасот Газа, кој е под блокада, пренесува Анадолу.

Според информациите добиени од локални извори, возилата на израелската војска влегоа во земјиштата на Палестинците во источниот дел на градот Хан Јунис, што се наоѓа во јужниот дел на Газа.

Воените сили со артилерии ја гаѓале воено-набљудувачката кула при теренските сили на Министерството за внатрешни работи во Газа.

„Експлодираше експлозивна направа во близина на израелските сили кои спроведуваа воени активности во безбедносната зона на границата на Газа“, се вели во писменото соопштение на израелската војска.

Во ова соопштение се истакнува дека по овој настан, кој не предизвика жртви или повреди, тенковите на израелската војна бомбардирале една цел на Хамас.

Меѓу другото, палестинската страна сѐ уште не излезе со некоја изјава во врска со овој случај.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Николоски: Во Брисел ќе алармирам дека состојбата во Македонија е далеку од розева, криминалот цвета, а економијата тоне

Следно

Арктички циклон ја донесе најстудената ноќ во Велика Британија од почетокот на годината

Latest from Blog