Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

1 min read

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска, пред самитот ЕУ-Украина следната недела, изјави дека Украина ја има безусловната поддршка од Унијата и дека земјата мора да ги надмине руските напади за да ги одбрани европските вредности.

„Ние стоиме покрај Украина без какви било ако и но“, рече Фон дер Лајен обраќајќи се на митингот на нејзината партија, Христијанско-демократската ЦДУ, во Дизелдорф, Германија.

„Украина „се бори за нашите заеднички вредности, се бори за почитување на меѓународното право и принципите на демократијата и затоа Украина мора да победи во оваа војна“, рече Фон дер Лајен.

Таа и нејзините колеги планираат самит ЕУ-Украина на 3 февруари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, парламентот нема да работи под бугарски диктат, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Следно

ЈО со предлог за притвор за малолетникот кој вчера со автомобил усмрти пешак во Скопје

Latest from Blog