Ердоган почна да го поготува теренот за вториот круг на изборите: Денеска се сретна со кандидатот на Алијансата Ата  

2 mins read

Синан Оган, кој покрај Ердоган и кандидатот на опозицијата Кемал Киличдароглу, е третиот кандидат за претседател на Турција. Тој освои најмал број гласови во првиот круг што се одржа на 14 мај, но доволно да го реши победникот во вториот круг на изборите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган почна да го потготвува теренот за вториот круг на претседателските избори во земјата кој треба да се одржи на 28 мај.  

Тој, како што објави ТРТ Балкан МК, денеска во претседателската канцеларија во Истанбул го примил претседателскиот кандидат на националистичката Алијанса Ата, Синан Оган.  

Оган, кој покрај Ердоган и кандидатот на опозицијата Кемал Киличдароглу е третиот кандидат за претседател на Турција, освои најмал број гласови, но доволно да го реши победникот во вториот круг на изборите.  

Имено, во првиот круг, ниту Ердоган, ниту Киличдароглу не ги добија потребните 50 отсто од гласовите за да ја осигураат победата во првиот круг. Ердоган освои 49,5 отсто од гласовите и во ввториот круг му се потребни уште 0,6 отсто гласови за нов мандат. Неговиот противкандидат од опозицијата освои 45 отсто од гласовите на турскиот електорат.  

Третиот, националистичкиот кандидат Синан Оган освои 5,2 отсто од гласовите и може да го одлучи победникот, во зависност од тоа кого ќе поддржи во вториот круг. 

На парламентарните избори одржани паралелно со претседателските избори, Народната алијанса, составена од исламистичката партија на Ердоган АКП, националистичката МХП и други, постигна подобар резултат од очекуваниот.

Според конечните резултати, владиниот сојуз го задржа мнозинството во парламентот со 322 места од 600 места. Опозицискиот сојуз, кој се состои од шест многу различни партии, освои 213 пратенички места. Загуби забележа и третата најсилна сила во парламентот, прокурдската партија ХДП, која на овие избори ја предводеше „Сојузот за работа и слобода“. Таа во новиот состав на турскиот парламент ќе има само 61 пратеник.

Претседателските избори во Труција будно се следат во западните престолнини, на Блискиот Исток, во НАТО и во Москва. 

Евенатуалниот пораз на Ердоган, еден од најважните сојузници на претседателот Владимир Путин, веројатно ќе го вознемири Кремљ, но ќе ја утеши администрацијата на Бајден, како и многу европски и блискоисточни лидери кои имаа проблематични односи со Ердоган. 

Турскиот лидер со најдолг стаж ја претвори членката на НАТО и втората по големина земја во Европа во глобален играч, ја модернизира преку големи проекти како што се нови мостови, болници и аеродроми и градење воена индустрија на која и завидуваат странските земји. 

Неговата нестабилна економска политика на ниски каматни стапки, која предизвика спирална криза на трошоците за живот и инфлација, предизвика гнев кај гласачите. Бавниот одговор на неговата влада на разорниот земјотрес во југоисточна Турција во кој загинаа 50 000 луѓе дополнително ги налути. 

Киличдароглу вети дека ќе ја насочи Турција кон нов курс со заживување на демократијата по долгогодишна државна репресија, враќање на православните економски политики, зајакнување на институциите кои ја изгубија автономијата под цврстиот притисок на Ердоган и обновувајќи ги кревките врски со Западот. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Си-ен-ен: Бајден на самитот Г-7 најавил поддршка од САД за обукa на украинските пилоти за борбените авиони Ф-16 

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Десетици илјади излегоа на третиот протест „Србија против насилството“: Вучиќ оди си – извикуваа граѓаните пред српскиот Парламент 

Latest from Blog