Бела куќа: Бајден на самитот на Г7 во Хирошима нема да се извини за употребата на нуклеарно оружје

1 min read

Во петок, тој треба да го посети Меморијалниот музеј во Хирошима со другите шест лидери и да учествува на церемонијата на положување венци и садење дрвја со неговите колеги од Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Обединетото Кралство. Некои јапонски политичари ги повикаа САД да понудат официјално извинување за бомбардирањето на Хирошима и бомбардирањето на Нагасаки

Американскиот претседател Џо Бајден нема да понуди извинување за употребата на нуклеарно оружје од страна на САД против Јапонија пред 78 години, соопшти Белата куќа. Бајден моментално е на пат за Хирошима, јапонскиот град кој беше цел на првата борбена употреба на атомска бомба на 6 август 1945 година. Таму ќе се одржи самитот на лидерите на Г7.

Во петок, тој треба да го посети Меморијалниот музеј во Хирошима со другите шест лидери и да учествува на церемонијата на положување венци и садење дрвја со неговите колеги од Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Обединетото Кралство. Некои јапонски политичари ги повикаа САД да понудат официјално извинување за бомбардирањето на Хирошима и бомбардирањето на Нагасаки.

Барак Обама, првиот американски претседател кој го посети споменикот во 2016 година, исто така не се извини за употребата на нуклеарно оружје.

Советникот за национална безбедност Џејк Саливан им изјави на новинарите дека настанот на кој присуствува Бајден не би бил соодветен за таков гест, пишува Индипендент.

„Претседателот нема да даде изјава во Меморијалниот парк на мирот. Тој ќе учествува со другите лидери на Г7 на положување венци и на неколку други настани, но тоа, од негова перспектива, не е билатерален момент“,

додаде Саливан.

Тој тврди дека Бајден доаѓа „како еден од лидерите на Г7 кој ќе одаде почит“.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Прешова: Со одлуката за платите на функционерите, Уставниот суд ја замени волјата на законодавецот со сопствената

Следно

ЛШ: Сити доминантно против Реал за финале во Лигата на шампионите

Latest from Blog