Претседателот на Финска утре во посета на Турција заради разговори за членството во НАТО

1 min read

Финскиот претседател Саули Ниинисто утре и задутре ќе престојува во Турција, каде ќе се сретне со турскиот претседател Таип Ердоган за да разговара за членството во НАТО и други прашања, соопшти денеска кабинетот на финскиот претседател.

Претходно денеска, спорад двајца претеставници на турските власти, официјална Анкара планира да ја одобри кандидатурата на Финска за НАТО пред изборите на 14 мај.

Турските претставници посочуваат дека, независно од Шведска, турскиот парламент би требало да го одобри членството на Финаска до средината на април.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кисела Вода го реобјави меѓународниот конкурс за идејниот лик на Расадник

Следно

Средба на Пендаровски со претседателот на Обединетите Арапски Емирати

Latest from Blog