Гази Баба дава субвенции за вградување на уред за погон на ТНГ, метан или друго алтернативно гориво

1 min read

Објавен е јавниот повик за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на Општина Гази Баба за вградување на уреди за течен гас/метан или друг вид на алтернативно гориво во возилата за 2023 година.

Преку субвенции, општина Гази Баба на граѓаните ќе им врати до 50 % од трошоците за купен и вграден уред за погон на ТНГ, метан или друг вид на алтернативно гориво во возилото, но не повеќе од 18.000 денари без вклучен персонален данок на доход по возило. Персоналниот данок на доход е на товар на Општина Гази Баба.

-Овој вид на субвенции, општина Гази Баба ги воведе минатата година во насока на стимулирање на граѓаните за вградување на уреди за течен нафтен гас и други алтернативни горива во возилата, а со цел намалување на загадувањето на воздухот од возилата. Ги повикувам граѓаните на општина Гази Баба да ја искористат можноста и да аплицираат за добивање на субвенции, посочи градоначалникот Бобан Стефковски.

Јавниот повик може да се погледне ТУКА.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Макрон пристигна во Кина: Разговорите со Си Ѓинпинг ќе траат шест-седум часа

Следно

Туркије го осуди упадот во џамијата Ал Акса и приведувањето Палестинци од страна на израелската полиција

Latest from Blog