Galaxy Note 10 би можел да биде поголем од претходникот

во категоријата Технологија

Се појавија нови гласини во врска со новиот Galaxy Note 10 на Samsung, кој би требало да биде претставен во текот на летото оваа година.

Наместо 18,5:9, екранот на новиот Galaxy Note 10 би можел да биде со сооднос 19:9, а можна е и дијагонала од 6,66-инчи (16,9 сантиметри), наместо претходната големина на екранот која кај „деветката“ изнесува 6,4-инчи (16,2 сантиметри).

Поголем би требало да биде и капацитетот на батеријата – 4,300 mAh, наместо 4000 mAh кај Note 9.

Наводно новата генерација на Note ќе има повеќе модели, вклучувајќи и издание со поддршка за 5G мрежа, нема да има копчиња, ќе добие камера во S Pen и на задната страна ќе има четири камери, пренесува CNET.

Инаку, досега беше познато дека Galaxy Note 10 ќе пристигне со нов, унапреден екран, а во зависност од пазарот ќе пристигне со Snapdragon 855, односно Exynos 9820 процесор, а во понудата ќе има и верзии со 8, односно 12 GB RAM меморија.

Извор: Tportal.hr

ИЗВОР: https://usb.mk