Ердоган на церемонијата на поставување камен-темелник на изградбата на станови и државни болници во областа Хатај

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес вети дека заедно ќе ги залечат раните на жртвите од силните земјотреси што минатиот месец ги погодија јужните делови на земјата и одзедоа над 50.000 животи, јавува Анадолу.

„Заедно ќе ги отстраниме трагите од оваа катастрофа“, рече Ердоган на церемонијата за поставување камен-темелник во турската област Хатај која беше погодена од земјотресот.

На 6 февруари земјотресите со магнитуда од 7,7 и 7,6 степени по Рихтеровата скала погодија 11 турски области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Кахраманмараш, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Туркије се погодени од земјотресите, како и многу други во северна Сирија.

„Нема да го напуштиме (регионот погоден од земјотресот) додека не се залечат сите рани и сè што е уништено не се изгради повторно на подобро“, додаде Ердоган.

„Туркије планира да изгради објекти во рок од една година за задоволување на потребите на луѓето погодени од земјотресите“, рече Ердоган, додавајќи дека 319.000 домови ќе бидат изградени во првата година, а 650.000 вкупно.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Уште двајца кинески фудбалски раководители под истрага за корупција

Следно

Наставничка со тврд предмет нападнала ученичка во скопско училиште

Latest from Blog