Citroen прослави 100 години постоење

во категоријата Технологија

Илјадници луѓе и автомобили се собраа во Ла Ферте Видам во регионот Вал де Луар овој викенд за да ја прослават 100-годишнината на Citroen. Посетителите кои присуствуваа на настанот можеа да ги видат класиците, необичните и старите автомобили на Citroen, кои дојдоа од целиот свет за оваа пригода.

Настанот привлече фанатици на автомобили, аматери механичари, семејства и луѓе вљубеници во моделите на Citroen, француски производител на автомобили основан во 1919 година од Андре-Густав Цитроен.

Неговите автомобили брзо се здобија со популарност и репутација за иновативна технологија благодарение на масовното производство на предни тркала. Citroen, исто така, го направи и ДС, првиот масовно произведен автомобил со современи сопирачки.

Во неделата присутните можеа да купат необични делови за автомобили и сувенири, а имаа и моженост да присуствуваат на исклучителна аукција на автомобили. Прославата беше затворена со два музички концерти.

ИЗВОР: https://usb.mk