Galileo - Page 33

Lajme per teknologji

Një krah robotik zgjidh kubin Rubik për 4 minuta

Një robot arriti të zgjidhë kubin Rubik me vetëm një krah robotik duke demonstruar sesa larg robotët kanë shkuar por gjithashtu edhe sa na ngelet. Sistemi i OpenAI përdori një simulim kompjuterik për ti mësuar dorës robotike sesi të zgjidhë kubin rubik i cili në të njëjtat kushte do ti merrte një njeriu të vetëm

Përdoruesit e Android duhet të fshijnë këto 15 aplikacione të rrezikshme

Përdoruesve të Android u është kërkuar të fshijnë 15 aplikacione sepse rrezikohen nga vjedhja e të dhënave. 15 programet janë të disponueshme përmes Google Play Store dhe përmbajnë softuerë të dëmshëm thanë ekspertët e Sophos. Disa aplikacione arrijnë të fshehin vetveten duke shmangur gjurmimin. Shumica e tyre janë irritues duke bllokuar ekranin e telefonit me

Makina fluturuese krijuar nga novatori Sllovak Stefan Klein po revolucionarizon transportin

Nëse jeni prej atyre që pyesni ku është makina ime fluturuese, një kompani Sllovake mund të ketë përgjigjen që keni kërkuar. Quhet Aeromobil dhe është një krijim i dizajnerit të mjeteve të transportit dhe admiruesit të fluturimeve Stefan Klein. Prej mese 20 vitesh ai ka punuar në këtë makinë fluturuese me ndihmën e investitorit engjëll

Njihuni me Lida Tohidi nga San Francisco – Folësja më e re e AllWeb Albania 2019

Lida Tohidi ka përvojë 11 vjeçare për marketingun dixhital, menaxhimin e programeve dhe planifikimin strategjik. Ajo në 6 vitet e fundit është përqendruar në menaxhimin e ekipeve të teknologjisë dhe ekipeve në rritje, si dhe në këshillimin e kompanive të drejtuara nga një mision i përbashkët. Iniciativat dhe ekipet që ka drejtuar Lida përfshijnë: lançimin

Makinat elektrike në Shqipëri do të paguajnë më pak tarifa

Drejtoria e Përgjithshme e transportit Rrugor ka njoftuar se do të rimbursojë çdo tarifë regjistrimi për herë të parë për mjetet elektrike & plug-in. Më poshtë janë listuar tarifat e përfshira: -Kontrolli Fizik 1,500 lekë -Leje Qarkullimi Kombëtare 1,000 lekë -Targat standard 3,000 lekë -Certifikatë pronësie 2,000 lekë Pra në total 7,500 lekë të reja

Google prezantoi laptopin Pixelbook Go

Në aktivitetin vjetor të harduerit, Google prezantoi sot Pixebook Go, Chromebook-un më të fundit. Me çmim prej 649 dollarësh, Pixelbook Go shënon rikthimin e formatit standard të laptopit me një bosht 180-gradësh. Go vjen me një ekran 16:9 13.3-inç me prekje HD ose 4K, dy porta USB-C, një çip Titan sigurie, deri në 16GB RAM

Epic Games lançoi kapitullin e 2-të të Fortnite

Epic Games lançoi “Chapter 2” për lojën e famshme battle-royale Fortnite ditën e Marte në përpjekje për të parandaluar largimin e lojtarëve për tek rivalët “Apex Legends” dhe “Call of Duty.” Fortnite është në rënie që prej të Dielës duke i dhënë lojtarëve asnjë opsion të tjetër. Versioni i ri i lojës ka 13 lokacione

Influencer, tashmë edhe një profesion

Mediat sociale po bëhen gjithnjë e më shumë një pjesë e pandashme e përditshmërisë. Shumë të rinj dhe të reja po bëhen influencues nëpërmjet rrjeteve të tyre sociale në fusha të ndryshme dhe po fitojnë para dhe sukses. Universiteti online eCampus, i cili po promovohet nga ylli i futbollit, Cristiano Ronaldo, po ofron një program

1 2 3 43