Galileo - Page 3

Lajme per teknologji

Dy probleme kritike sigurie e bëjnë përditësimin e Firefox të detyrueshëm

Mozilla adresoi dy probleme sigurie zero-ditore në Firefox të cilat po shfrytëzoheshin nga hakerët. Të dy problemet e sigurisë ishin kritike dhe përmes tyre hakerët mund të ekzekutonin një kod arbitrar në kompjuterët e përdoruesve deri në dështimin e tyre. Në përgjigje të zbulimeve Mozilla lëshoi përditësimin Firefox 74.0.1 dhe të gjithë përdoruesit e versioneve

Apple vë gjithë zinxhirin e prodhimit në shërbim të luftës ndaj COVID-19

Apple ka dizajnuar dhe është duke prodhuar maska mbrojtëse për stafet mjekësore bëri të ditur CEO i kompanisë Tim Cook përmes një videoje ditën e Dielë. Kompania synon të prodhojë 1 milion maska mbrojtëse në javë. “Kemi nisur një fushatë të gjerë me dizajnerët, inxhinierët, ekipet e furnizimit, prodhimit dhe paketimit të maskave mbrojtëse për

Tjetër skandal përfshin Zoom

Pak orë pasi disa hulumtues sigurie raportuan se disa thirrje të Zoom kalonin nëpër rrjetet të Kinës, platforma e video-konferencave kërkoi falje duke dhënë një shpjegim. Sikur të mos mjaftonin kritikat gjatë gjithë javës së kaluar për politikat e sigurisë dhe praktika e privatësisë ndërsa qindra miliona njerëz janë të detyruar të punojnë nga shtëpia

Shpallen fituesit e Hack the Crisis Albania, tre zgjidhje inovative për krizën e COVID-19

Hack the Crisis Albania shpalli fituesit të Dielën pas 48 orësh maratonë ku 200 pjesëmarrës me mbështetjen e 40 mentorëve dhe 30 institucioneve partnere nga Shqipëria, Kosova dhe Evropa përqendruan përpjekjet e tyre për të gjetur zgjidhje të aplikueshme për krizën e COVID-19. BTC, Iris dhe Shkolla.Online u përzgjodhën në mesin e 10 finalistëve nga

Shpërthejnë teoritë konspirative në Britani, koronavirusi përhapet përmes valëve 5G

Tre zjarr-vënie të antenave celulare në Britani janë nën hetim ndërsa teoritë konspirative kanë pushtuar vendin duke e lidhur teknologjinë 5G me koronavirusin. Antenave ju vu zjarri në Birmingham, Liverpool dhe Melling ndërsa një video po qarkullon në YouTube dhe Facebook që lidh teknologjinë me përhapjen e COVID-19. Në mbarë Anglinë inxhinierët e telekomunikacionit kanë

Fundjava inovative Hack the Crisis Albania tërheq vëmendjen e mëse 200 pjesëmarrësve

Një aktivitet i cili nisi si një lëvizje në Estoni për të gjetur zgjidhje rreth krizës COVID-19, Hack the Crisis mori shumë shpejt përmasa ndërkombëtare dhe gjatë kësaj fundjave po organizohet edhe në Shqipëri. Gjatë fundjavës së 3-5 Prill komuniteti i teknologjisë në Shqipëri i ka hyrë një misioni për të zhvilluar zgjidhje emergjente dhe

Startupi shqiptar Formon krijon një ventilator frymëmarrje për të infektuarit nga COVID-19

Formon, startupi shqiptar nga Prishtina i specializuar në teknologjinë e printimit dhe ndërtimin e printerëve 3D, zbuloi një iniciativë të ndërmarrë në kuadër të pandemisë së COVID-19. Në edicionin e IV të Albanian ICT Awards Formon u shpall Inovacioni i Vitit dhe Iniciativa e tyre humane quhet VentCore. Është një ventilator frymëmarrje dizajnuar dhe zhvilluar

Zoom kërkon falje për skandalet e sigurisë

Zoom ka vendosur të ndalojë zhvillimit e funksioneve të reja për tu përqendruar tek siguria dhe privatësia menjëherë pas kritikave që mori nga përdoruesit. Shefi ekzekutiv i kompanisë kërkoi falje që Zoom nuk ka arritur ti përmbahet sigurisë dhe privatësisë së premtuar nga aplikacioni. Ai konfirmoi rritjen galopante të aplikacionet gjatë pandemisë së koronavirusit. Sot