Galileo - Page 2

Lajme per teknologji

Më 11 Prill Shkodra thyen barrierat e izolimit me aktivitetin më të madh të inovacionit dhe dixhitalizimit Shkodra Digital Weekend

Impakti social dhe ekonomik që teknologjia ka pasur në jetët e tona po zgjerohet me shpejtësi. Të gjendur përballë një vrulli të tillë mundësish, Shqipëria dhe rinia shqiptare ballafaqohet me një nevojë për rritjen e vetëdijes dhe përhapjen e informacionit rreth asaj çfarë teknologjia dhe epoka dixhitale ka për të ofruar. Pas një fundjave inovative

Facebook lançon një aplikacion për çiftet

Rrjeti social Facebook lançoi ditën e Marte një aplikacion të ri social quajtur “Tuned” dhe është krijuar për çiftet të cilat mund të bisedojnë, ndajnë foto e muzikë dhe të kenë një hapësirë kujtimesh mes tyre. Aplikaiconi aktualisht ofrohet vetëm për iOS në SHBA dhe Kanada. Ekipi i NPE pranë Facebook e përshkruan aplikacionin si

Gjermania lançon një aplikacion për të gjurmuar koronavirusin

Autoritetet shëndetësore në Gjermani lançuan ditën e Marte një aplikacion për orët inteligjente në bashkëpunim me startupin Thryve për të monitoruar përhapjen e koronavirusit. I quajtur The Corona-Datenspende aplikacioni grumbullon informacione jetike nga vullnetarë që përdorin orë inteligjente si pulsi, temperatura apo gjumi për të mësuar nëse kanë sëmundje gripale. Rezultatet do të publikohen në

Microsoft merr vendimin drastik për konferencat deri më 2021

Microsoft është duke planifikuar të bëjë të gjitha aktivitetet e parashikuar deri më 2021 vetëm në formatin online për shkak të pandemisë së koronavirusit. Prodhuesi i softuerit tha në Mars se konferenca e zhvilluesve Build 2020 do të transformohet në një aktivitet dixhitale. Kjo do të thotë se konferenca Microsoft Ignite do të jetë dixhitale

WhatsApp aplikon kufizime në ridërgimin e mesazheve

Whatsapp ka vendosur të imponoj masa shtesë për të kufizuar shpërndarjen e postimeve në platformë në përpjekje për të parandaluar keqinformimin. Aplikacioni shumë popullor i komunikimit në pronësi të Facebook tha se mesazhet të cilat janë ridërguar 5 herë njëherazi, tashmë do të kenë një limit të ri. Kompania tha se përdoruesit mund ta ridërgojnë

Laptopi i Origin nuk është si gjithë të tjerët

Origin prezantoi ditën e sotme një laptop të pazakontë. EON15-X ka një procesor ndërtuar për desktopët, modelin 12-bërthamësh AMD Ryzen 3900. Krahasuar me Ryzen 9 3900X, procesori i vendosur në laptop ka të gjitha tiparet e tij me përjashtim të reduktimit të fuqisë nga 105 në 65-vat. Gjithashtu shpejtësisë janë më të ulëta por ende

Google Maps vjen në mbështetje të restoranteve

Aplikacioni Google Maps është i dobishëm edhe për të porositur diçka për të ngrënë ndërsa jemi të izoluar për shkak të koronavirusit. Google lançoi disa ndryshime në aplikacionin Andorid dhe iOS që nxjerrin në pah restorantet me një shërbim dërgese. Aplikacioni nuk ju lejon të porositni ushqim vetëm nëse është integrim falas i shërbimit të

Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin

Shumë kompani kanë ofruar resurset e tyre për të rritur kërkimet dhe luftuar COVID-19, sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi dhe këtyre kompanive u është bashkuar së fundi NVIDIA. Prodhuesi i njohur i kartave grafike ju bashkua Konsorciumit të Kompjuterikës së Performancë të Lartë themeluar për të luftuar COVID-19. Duke ju bashkuar këtij grupi NVIDIA do

Autoritetet Evropiane kërkojnë krijimin e një aplikacioni për gjurmimin e COVID-19 në nivel Evropian

Agjencia Evropiane për Mbrojtjen e të Dhënave EDPS bëri thirrje ditën e Hënë për krijimin e një aplikacioni pan-Evropian për të gjurmuar përhapjen e koronavirusit në vend të aplikacioneve të cilat po përdoren në disa vende Evropiane dhe që mund të shkelin privatësinë e përdoruesve. Të përballura me mijëra vdekje për shkak të COVID-19, qeveritë