Galileo

Lajme per teknologji

Vlera e Bitcoin ra me 500 dollarë në 5 minuta

1 views

Bitcoin ra me 500 dollarë në vetëm pak minuta më 23 Tetor një lajm i cili bëri që mbarë tregu të shënonte vlera negative. Të dhënat tregojnë sesi tregtarët u goditën nga paniku ditën e Mërkure kur kriptomonedha më popullore në botë ra nga 7,950 dollarë në 7,450 dollarë në vetëm 5 minuta. Arsyeja pse

Instagram kundër promovimit të kirurgjisë kozmetike

2 views

Instagram-i do t’i heqë të gjithë filtrat që promovojnë kirurgjinë kozmetike, për shkak të shqetësimeve se ato dëmtojnë shëndetin mendor të njerëzve. Hulumtimet kanë sugjeruar se filtrat, që ndryshojnë fytyrën, mund t’i bëjnë njerëzit të ndjehen më keq në lidhje me mënyrën se si duken, raporton BBC. Instagrami, i cili zotërohet nga Facebook-u, tha se

Kompjuteri kuantik i Google ka bërë atë që superkompjuterit më të fuqishëm në botë i duhen 10,000 vite

2 views

Google zyrtarisht tha se ka arritur “supremacinë kuantike” sipas një artikulli të ri të publikuar në gazetën shkencore Nature. Lajmi vjen një muaj pasi letra kërkimore e Google u publikua aksidentalisht online. Tashmë është zyrtare që do të thotë se detajet e plota të hulumtimit janë publike. Google thotë se procesori 54-kubit Sycamore arriti të

Partnerët e Facebook ende nuk kanë dhënë mbështetje financiare për Libra

2 views

Asnjë prej 20 firmave të cilat kanë bashkëpunuar me Facebook lidhur me kriptomonedhën Libra, nuk kanë dhënë ende asnjë mbështetje financiare. Facebook tha në Qershor se bashkëthemeluesit duhet të injektonin 10 milionë dollarë secili por deri më sot asnjë marrëveshje nuk është finalizuar. Ngritur nga Facebook për të mbikëqyrur kriptomonedhën Libra, Libra Association zyrtarisht u

Huawei ka shitur 200 milionë smartfonë që nga fillimi i 2019

2 views

Huawei kaloi një 2019 sfiduese për shkak të sanksioneve Amerikane të cilat po ndikojnë në shitjen e smartfonëve por edhe në industrinë e telekomunikacionit. Ende kjo nuk ka penguar prodhuesin Kinez të kalojë një tjetër vit rekord. Kompania tha se ka shitur 200 milionë smartfonë globalisht në 2019. Vitin e kaluar kompania arriti këtë objektiv

Telashet e WeWork marrin fund pas një investimi 5 miliardë dollarësh

2 views

WeWork pranoi një marrëveshje multi-miliard dollarë nga SoftBank një lëvizje e cila do ti japë kompanisë Japoneze më shumë kontroll mbi startupin në telashe. Në një deklaratë zyrtar SoftBank tha se do të ofronte 5 miliardë dollarë financim të ri, dhe deri në 3 miliardë dollarë për aksionerët ekzistues. Marrëveshja do të shohë rritjen e

Pas Photoshop vjen edhe versioni i plotë i Illustrator në iPad

2 views

Apple ka përzgjedhur Illustrator si aplikacionin e ardhshëm madhor në iPad dhe është përpjekja më e fundit e kompanisë për të sjellë produktet desktop të Adobe në pajisjet mobile. Kompania do të prezantojë një version eksperimental në Nëntor përpara lançimit të tij në 2020. Illustrator është aplikacioni ku dizajnerët mbështeten për të krijuar vizatime dixhitale

Medium do të ndryshojë mënyrën sesi shpërndan fitimin për krijuesit

2 views

Medium njoftoi ndryshime të mëdha në Programin e Partneritetit ku abonentë paguajnë për akses në përmbajtje ekskluzive dhe të ardhurat ndahen mes shkruesve. Ndryshimi më i madh është se shkruesit tashmë do të kompensohen kryesisht për kohën që shpenzojnë abonentët duke lexuar sesa duartrokitjet. Medium sot ka paguar mëse 6 milionë dollarë në total për

Mbërrin “Dark Mode” në Gmail, ja sesi ta aktivizoni

2 views

Me Android 10 dhe iOS 13 tashmë mund të aplikoni një temë të errët në sistemet operativ të Google Android dhe Apple iOS. Po i ashtuquajturi “Dark Mode” nuk aplikohet automatikisht kudo dhe aplikacione popullore si Gmail nuk kishin një opsion të tillë në Android 10. Tashmë aplikacioni shumë popullor i e-mail-it do të lançojë

5 trende teknologjike që do të ndryshojnë jetët tona në 2020

2 views

Ky vit ka nxitur një valë të re inovacionesh teknologjike nga ngritja e robotëve socialë tek asistentët personale. Edhe robotët e komunikimit gjithashtu janë rritur ndjeshëm në përdorim dhe jo vetëm por pritur mirë nga konsumatorët. Por po shkojmë drejt fundit të 2019-ës dhe kjo na lejon të flasim dhe të pyesim rreth asaj çfarë

1 2 3 14