Galileo

Lajme per teknologji

Italia kërkon që tu japë fund pagesave me para në dorë

Në rrugën Via Del Corso të Romës, Maria Lipari po kërkon të blejë një shall për vajzën e saj si dhuratë për festën e Krishtlindjeve. Si shumë Italianë të tjerë, ajo preferon të paguajë me mënyrën e vjetër, me para në dorë. Por qeveria Italiane kërkon që ajo të ndryshojë mënyrën sesi paguan për sende

Italia kërkon që japë fund pagesave me para në dorë

Në rrugën Via Del Corso të Romës, Maria Lipari po kërkon të blejë një shall për vajzën e saj si dhuratë për festën e Krishtlindjeve. Si shumë Italianë të tjerë, ajo preferon të paguajë me mënyrën e vjetër, me para në dorë. Por qeveria Italiane kërkon që ajo të ndryshojë mënyrën sesi paguan për sende

Njeriu që dërgoi kompjuterët në shtëpitë tona u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare

Normal0 falsefalsefalse EN-USX-NONEAR-SA /* Style Definitions */table.MsoNormalTable{mso-style-name:”Table Normal”;mso-tstyle-rowband-size:0;mso-tstyle-colband-size:0;mso-style-noshow:yes;mso-style-priority:99;mso-style-parent:””;mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;mso-para-margin-top:0in;mso-para-margin-right:0in;mso-para-margin-bottom:8.0pt;mso-para-margin-left:0in;line-height:107%;mso-pagination:widow-orphan;font-size:14.0pt;mso-bidi-font-size:11.0pt;font-family:”Times New Roman”,serif;mso-bidi-font-family:Arial;mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} Chuck Peddle, një prej inxhinierëve më të rëndësishëm të epokës së kompjuterave të shtëpisë, u nda na jeta në moshën 82 vjeçare pas një beteje me kancerin. Ai njihet për dizajnimin e MOS Technology 602, një procesor “low-cost” prej 25 dollarë në

INSTAT, 98.6% e Shqiptarëve kanë akses në internet

Shqiptarët e kanë shtuar përdorimin e internetit dhe teknologjive të reja të komunikimit në dekadën e fundit. INSTAT ka dalë në përfundimin se afro 98% e shqiptarëve midis moshave 16-74 vjeç posedojnë një telefon celular dhe janë përdorues të rregullt të internetit. Sipas një ankete të zhvilluar nga INSTAT për vitin 2019, 98,6% e shqiptarëve nga 16 deri në 74

170 milionë fjalëkalime janë vjedhur nga Zynga

Mëse 170 milionë emra e përdoruesish dhe fjalëkalime janë vjedhur nga kompania pas lojës Words With Friends në një hakim gjatë këtij viti sipas sajtit të monitorimit Have I Been Pwned. Zynga, një zhvillues lojërash për rrjetet social bëri emër me titujt si Farmville një dekadë më parë dhe Words With Friends, pranoi hakimin në

Floyd Mayweather sportisti më i paguar i dekadës me 915 milionë euro

Boksieri Floyd Mayweather prin në listën e sportistëve më të paguar të dekadës. Ai për 10 vjet ka fituar 915 milionë euro. Pas tij është Cristiano Ronaldo. CR7 për këtë dekadë i ka fituar 800 milionë euro, njofton revista “Forbes”, përcjellë Klan Kosova. Renditja e mëposhtme: Floyd Mayweather: 915 milionë euro Cristiano Ronaldo: 800 milionë

Studimi: Mund të jetoni më gjatë nëse shkoni në muze

Studime të shumta kanë treguar që arti dhe muzika mund të ndihmojnë në zbutjen e dhimbjeve kronike, largimin e simptomave të çmendurisë dhe sëmundjes së Alzheimerit dhe të përshpejtojnë zhvillimin e trurit te fëmijët e vegjël. Tani ka edhe prova që thjesht të jesh i ekspozuar ndaj arteve mund t’ju ndihmojë që të jetoni më

Monedha dixhitale e Kinës nuk do të jetë si Bitcoin

Drejtori i Bankës Qendrore Kineze Mu ChangChun tha se formati dixhital i monedhës vendase Yuan do të jetë ndryshe nga Bitcoin dhe stablecoins. Sipas tij monedha dixhitale e Kinës do të jetë një formë elektronike e Yuan por pa hapësirën për të spekuluar në vlerën e saj dhe pa pasur nevojë për mbështetjen e një

1 2 3 43