Opinione - Page 3

AHMET DELIA DHE KODI I REZISTENCËS

Ata që sot shkojnë në Prekaz për të nderuar Adem Jasharin, duhet të ngjiten edhe tek Kulla e Ahmet Delisë, sepse Adem Jashari nuk mund të kuptohet pa e njohur më parë kodin e rezistencës, të cilin e themeloi Ahmet Delia. Gjatë fëmijërisë time me qindra herë e kam dëgjuar rrëfimin për Ahmet Delinë. Jam

Tërmeti që na zuri poshtë…

Tërmeti katastrofal i 26 nëntorit do të mbetet në kujtesën tonë individuale dhe kolektive për shumë gjatë. 55 sekonda tmerri, ku të gjithë papërjashtimisht kuptuam sa të vegjël dhe të pafuqishëm jemi. 55 sekonda tmerri, që e bënë së paku gjysmën e vendit të mbërthehej nga gjendja e shokut. 55 sekonda tmerri, që mbi të

Mini-Shengeni, shqiptarët dhe Europa

Në një rajon të trazuar politik- siç është Ballkani- ku kurthet politike janë shkollë e njohur dhe krejt normale, edhe idetë më të fisme politike shpeshherë tingëllojnë si të dyshimta. Lë më ato që ngjallin frikë dhe që lehtësisht duken e lexohen si angazhime aventuriere, të disa liderëve të pjerdhur, siç do të thoshte poeti

“Shqiptari i mirë” për Serbinë

Kjo që po ndodh sot është vijim i skenarit të mirënjohur serbomadh për përçarjen e shqiptarëve. Ata me kohë janë përpjekur të bëjnë dallimin midis “shqiptarit të keq” dhe “shqiptarit të mirë”. “Shqiptari i keq” është ai i Kosovës: i egër, e kryengritës. “Shqiptari i mirë” i Serbisë është ai i Shqipërisë: i butë e

Dy germat që e ndajnë Albin Kurtin nga posti i kryeministrit

Nëse Kurti sot i thotë “po” LDK-së, ai do të jetë kryeministër i Kosovës. Nëse Kurti i thotë sot “po” LDK-së, askush nuk mund të garantojë se i propozuari i kësaj të fundit do të jetë president i Kosovës. 61 votat për kryeministër janë, 80 votat për president duhet edhe shumë përpjekje që të sigurohen.

Halil Matoshi: “Mini-Shengeni” — projekt prorus, në thelb anti BE?

Si e nënshtroi Jugosllavia Shqipërinë e Enverit më 1946 dhe si po përpiqet ta arrijë këtë Serbia e Vučić-it? Shkruan: Halil MATOSHI Se ‘MiniSchengen-i’ âsht sot projekt i Serbisësë Madhe, nuk dëshmon shumë mospjesëmarrja e Kosovës, sa bojkoti i BE-së!? Shqipnia pa dyshim, si shtet sovran ka tëdrejtë të zhvillojë marrëdhânie dypalëshe me kombet tjera,

Lidhja Demokratike e Pazareve

Në vend se të ndihet keq për gjithë çfarë ka bërë në qeverisje – kryesisht bashkë me PDK’në, LDK po sillet si fituese absolute e zgjedhjeve dhe si të mos kishte qenë asnjëherë në pushtet. Pazaret si ato me Hashim Thaçin, tash po provon t’i bëjë me Albin Kurtin. Gjithçka po kushtëzon me karrigen e

Media kundër medias

Ka pasur një kënaqësi jo të vogël pardje, ditën e protestës së komunitetit të gazetarëve për pr/ligjet e reja, me pjesëmarrjen dhe sidomos përbërjen e pjesëmarrësve. Pak orë më parë, duket se kjo pritshmëri është gatitur prej frymës që ka drejtuar debati i hidhur i një pedagogu me një deputet, por edhe shkëmbimet e ndryshme

Berlin, na prit se ne po vijmë

Fjalia e parë që paraqitet nëse e shkruan ”Berlin”, në makinerinë kërkuese të Google , ajo të sygjeston “BERLIND NEEDS YO!” Nëse vazhdojmë të shkruajmë “Berlin needs” , Google të sygjeston “BERLIND NEEDS TEACHERS” . Pra , Berlini kërkon gjak të ri , Berlini kërkon tru të ri , kërkon muskuj të rinjë ! E

1 2 3 29