Opinione - Page 28

Votimi në Komitetin LIBE: Risitë e një hapi të përsëritur

Komisioni i Parlamentit Evropian për Drejtësi, Punë të Brendshme dhe Liritë Qytetare (LIBE) ka mbështetur ri-nisjen e negociatave teknike me Këshillin e Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave me Kosovën. Do të thotë Komisioni LIBE ka përsëritur veprimin e 30 gushtit 2018. Arsyeja për përsëritjen e këtij votimi është sepse tani më kemi legjislaturën e

Apologji për ‘Sllobodnjakët’

Oliver Ivanoviçi nukishte i pari. As Nenad Rashiqi s’do ishte i fundit. Ky është targi isovranitetit që mbrohet vetëm me floska sapuni, qoftë ato edhe kur të duken simurret e Kinës. Janë gënjeshtra demagogësh që sovranitetin nuk e jetojnë porvetëm e shfrytëzojnë për të vjedhur sa më shumë. Kjo gjeneratë s’mbronsovranitet dot. E më hiç

Shëndetësia, sfidë për shtetndërtim

Shëndetësia, Sfidë për Shtetndërtim Afrimi i zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë sjell diskutime mes akterëve politikë për fusha të rëndësishme në vend.  Njëra ndër temat që është sjellur në tryezën e diskutimit është edhe shëndetësia. Ashtu si çdo fushë tjetër në Kosovë edhe sektori i shëndetësisë ballafaqohet me problemet dhe specifikat e saj. Menaxhimi jo

Lajm me burime, copy paste apo screenshot…

Tri delet e Sejdarasit… Në vitin 1998, me një mije leke te vjetra me xhep (i kisha për te ngrënë sanduiç ose byrke), Bardh Sejdarasi, shef ekonomie-sociale te “Koha Jonë”, më nis ne QSUT-ja, për të zbuluar një “shkelje te madhe”. Tri dele kullosnin në ambientet e spitalit dhe ishte bërë nami. Prishej imazhi… duhet

Tahiri, kur gjykata hyn dhunshëm në sherrin politik

Trupi gjykues që ndante fatin personal të Saimir Tahirit ka harxhuar shumë kohë në dhomën e këshillimit të enjtenpasdite. Raportimet e gazetarëve të terrenit thoshin se tre gjyqtarët kishin nisur madje të debatonin ashpër në lidhje me tre akuzat e rënda me të cilat prokuroria kërkonte të mbyllte pas hekurave ish-ministrin për 12 vjet.Në fund

Votoni gra

Nëse votoni burra, votoni njerëz që dëshirojnë të bëhen të parët, edhe atë, pa zgjedhur mjetet. Nuk janë ata fajtorë, por edukata e gabueshme, që pret prej djemve me çdo kusht sukses, profilizim, pasuri, pa zgjedhur metodat, përndryshe nuk shihet si burra të vërtetë. Lis Bukuroca Nëse votoni gra, atëherë do votoninjerëz të moralshëm, që

Tërmeti nuk parashikohet!

Disa qytetarë dje e kaluan natën jashtë shtëpive të tyre, nga frika e një goditjeje të dytë më të fortë sizmike, se ajo e tërmetit të orës 4 e 04 minuta dje pasdite. Jo pak të tjerë zgjodhën të largoheshin nga Durrësi apo Tirana, qytetet ku tërmeti i djeshëm u ndje më fortë. Ndonjë që

1 2 3 28