Shëndeti - Page 77

Çfarë i Ndodh Organizmit Nëse Hani Dy Banane Në Ditë

Vlerat Ushqyese të Bananes. Foto: Flickr Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet të marra së bashku. Përfitimet e këtij fruti janë të shumta për trupin. Bananja është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6. Ato i bëjnë njeriut vetëm mirë, megjithatë banania nuk është

Biskota me Kos – Receta e Lehtë dhe e Ëmbël

Ndër të paktat versione të shëndetëshme të gatimeve të ëmbla e plot shije. Foto: Flickr Shija e mirë dhe e thjeshtë e biskotave nuk ka të krahasuar me asnjë ëmbëlsirë tjetër. Madje janë ndër të paktat versione të shëndetëshme të gatimeve të ëmbla e plot shije. Për t’ju shoqëruar çdo mëngjes apo darkë, në recetën

Si të Zbardhni Peshqirët në Shtëpi me Metoda Natyrale

Duke qënë se lahen edhe më shpesh nga rrobat apo copat e tjera në shtëpi, forcohen dhe vjetërsohen e njollosen edhe më shpejt. Foto: Flickr Përdoren shpesh dhe janë të pazëvendësueshëm në shtëpi, megjithëse shpesh nuk iu kushtohet rëndësia e duhur. Po flasim për peshqirët që me siguri e dini sa të nevojshëm janë e

Ushqimet Më Të Këqija Për Trurin – Çfarë Duhet Të Shmangni

Ndikimi i ushqimeve të skuqura ne organizëm. Foto: Flickr Truri është gjithë kohës në punë.  Ai përkujdeset për mendimet, lëvizjet, frymëmarrjen, rrahjet e zemrës dhe shqisat. Kjo nënkupton se truri ka nevojë të ushqehet rregullisht dhe në mënyrë të pasur. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është që të përzgjidhni ushqimet më të

Ushqimet e Shëndetshme që Ju Bëjnë të Ndiheni të Fryrë

Misri është një burim shumë i madh fibrash dhe kokrrat e forta të tij ndonjëherë janë të vështira për t’u tretur. Foto: Flickr Stomaku i fryrë dhe dhimbjet e barkut, janë me siguri një ndër simptomat më të sikletshme që mund të përjetohen. Jo vetëm sepse janë shumë të dukshme, por rëndojnë ndjeshëm të gjithë

Mënyra e të Ushqyerit – Ndikimi në Shfaqjen e Hershme të Depresionit

Në përfundim të studimit, ekspertët arritën në konkluzionin se konsumi në rritje i frutave, perimeve, peshkut dhe vajit të ullirit, përmirëson ndjeshëm shëndetin mendor. Foto: AgroWeb Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, paralajmërojnë se një ndryshim sado i vogël në mënyrën e ushqyerjes mund të nxisë simptomat e depresionit tek të rinjtë. Sipas ekspertëve, ushqyerja

1 2 3 87