Shëndeti - Page 3

Irani shënon edhe vdekjen e gjashtë nga koronavirusi

Përhapja e koronavirusit është intensifikuar në të gjithë botën, me dyfishimin e rasteve me të prekur në Korenë e Jugut, i cili ka arritur në 433 – numri më i lartë në një vend jashtë Kinës. Por, në Iran numri i të vdekurve ka shkuar në gjashtë sot, një ditë pasi Izraeli dhe Libani konfirmuan

Më pak raste me koronavirus (VIDEO)

Autoritetet shëndetësore të Kinës thonë se numri i rasteve të reja të prekur nga virusi vdekjeprurës ka filluar të bie. Por të njëjtit kanë bërë të ditur se numri i të infektuarve është i madh. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Arbreshë Uka. klankosova.tv POST.mk

Uji i gazuar dhe pasojat tek dhëmbët

Në kohët e sotme, konsumatorët janë shpesh në dilemë nëse duhet të zgjedhin ujin me gaz apo pa gaz. Shumë ekspertë të shëndetit bien dakord që të pish ujë me gaz është më mirë se të mos pish ujë fare. Megjithatë uji me gaz dhe uji natyral kanë disa ndryshime jo të vogla edhe në vlera.

Këto tri përfitime i sjell joga

A keni menduar ndonjëherë se ç’përfitim sjell joga përveç se ju nxitë t’i prekni majat e gishtave të këmbës? Përveç mësimit shpirtëror, shkenca moderne gjithashtu i ka pranuar përfitimet magjike shëndetësore që i sjell joga në epokën moderne. Më poshtë i keni disa prej këtyre përfitimeve që i sjell joga, e të cilat i ka

Kështu dukeshin yjet në Javën e Modës në Milano

Ka akoma shumë kohë para se Muaji i Modës të përfundojë. Shumë yje plot stil janë duke zbarkuar në Europë që të marrin pjesë në sfilatat e famshme të Milanos. Më poshtë po ju sjellim disa fotografi që tregojnë se si dukeshin disa nga yjet që ishin ulur në radhën e parë si Emily Ratajkowski,

Si t’i përdorni gjethet e ullirit për shëndetin e zemrës dhe trurit?

Përdorimet e gjetheve të ullirit në mjekësinë popullore datojnë që në kohën e Egjiptit të lashtë. Asokohe, besohej se këto gjethe të ishin simbol i një fuqie hyjnore. Gjethet e ullirit përmbajnë përbërës bioaktivë të fuqishëm dhe antioksidantë, njësoj si vetë ulliri. Vlerat e këtyre gjetheve i bëjnë ato të dobishme për sistemin imunitar, tensionin

7 arsyet që i bëjnë boronicat më të shëndetshmet në botë

Boronicat konsiderohen si frutat më të shëndetshme. Studiuesit i kanë cilësuar si “grali i shenjtë” i ngadalësimit të procesit të plakjes dhe aftësitë për të luftuar efektivisht sëmundjet e zemrës dhe Alzajmerin. Një studim i kryer së fundmi i rendit ato në krye të listës për aftësitë antioksiduese, krahasuar me 40 lloj frutash të tjera.

Pijet me Gaz dhe Agresiviteti tek Fëmijët – Një Shqetësim në Rritje

Shumica e pijeve industriale përmbajnë kafeinë, e cila nuk këshillohet për fëmijët.Foto: Flickr Shumë prindër i anashkalojnë rreziqet që u kanosen fëmijëve nga ushqimet dhe pijet industriale. Fundja, çfarë e keqe mund t’i vijë fëmijës nga një pije shumëngjyrëshe dhe e shijshme? Ajo që mund të ndodhë është se fëmija bëhet agresiv. Këtë e thotë

1 2 3 58