Shëndeti - Page 139

Ushqimet e Vjeshtës që Duhet të Hani Për Gjallërinë e Lëkurës

Konsumi i rregullt i panxharit ndihmon edhe në parandalimin e rrudhave. Foto: Flickr Pas temperaturave të larta të verës dhe ekspozimit të madh në diell, lëkura ka nevojë të rimëkëmbet. Dëmet e shkaktuara nga dielli dhe larja e tepërt por edhe dehidratimi janë plotësisht të rikuperueshme falë ndryshimit në stilin e jetesës duke iu përshtatur

Frutat E Ëmbla – A Duhen Shmangur Nga Diabetikët Dhe Cila Është Sasia E Duhur

Niveli i sheqerit në gjak ndikohet më shumë nga sasia e karbohidrateve të plota tek një ushqim. Foto: Flickr Ka shumë pretendime  sipas të cilëve, diabetikët duhet të qëndrojnë larg disa ushqimeve të caktuara, për shkak të sheqerit që ato përmbajnë. Në këtë listë të ‘ndaluar’ të ushqimeve përfshihen edhe frutat që kanë më shumë

Ftonjtë e Artë Shqiptarë – Zbuloni Vlerat Për Shëndetin e Mirë Dhe Rënien Në Peshë

Ftonjtë përmbajnë shumë vitamina, përfshirë ato B1, B2, B3, B6 dhe vitaminë C. Foto: Flickr Ftoi është një frut kokëfortë, por ama i ëmbël shumë. Në Shqipëri, ftoi është kultivuar që në kohët e lashta dhe gjendet me bollëk në zonat e Përmetit, Korçës, Pogradecit dhe Beratit, por edhe në zonat qendrore të vendit. Ftoi

Katërfishohet Prodhimi i Vajit të Ullirit – Çfarë do të Thotë Kjo Për Tregjet Shqiptare

I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Shqipëria është një nga vendet më të favorizuara për sa i përket bujqësisë dhe agrikulturës. Klima e përshtatshme i ka mundësuar fermerëve që të zhvillojnë kultura të ndryshme përgjatë viteve. Një prej tyre është dhe kultivimi i ullirit dhe

Ndikimi i Diabetit tek Stomaku dhe Tretja e Mirë – Çfarë Duhet të Dini

Arrorët përmbajnë edhe acid alfa linoleik dhe zink që përmirësojnë cilësinë e strukturës së flokut. Foto: Flickr Një ndër sëmundjet më të përhapura të globit pa dyshim që është diabeti. Shifrat e personave të prekur me të janë rritur thuajse si një epidemi gripi të zakonshëm e sezonal. Gjithsesi efektet anësore dhe simptomat e sëmundjes

Perimet Më Të Mira Për Pastrimin e Enëve të Gjakut

Panxhari i kuq ka shumë vlera shëndetësore, duke qenë se është i pasur me vitamina, minerale dhe përbërës organikë. Foto: Flickr Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me vitamina dhe minerale të cilat janë thelbësore për shëndetin. Ato përmbajnë gjithashtu shumë antioksidantë, të

A Ndikojnë Dhimbjet e Kokës tek Përshpejtimi i Plakjes së Trurit – Kujdesi që Ju Duhet

Shqetësimi i mjekëve është konkret në lidhje me masat që duhet ndërmarrë për ta parandaluar. Foto: Flickr Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimerit të cilit i referohet AgroWeb.org, çdo 3 sekonda në botë dikush preket nga dementia apo

1 137 138 139