Maqedoni - Page 3

Kuvendi duhet ta vazhdojë seancën e 126-të plenare

Shkup, 24 dhjetor 2019 (POST) – Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut pritet sot pas orës 11:00 ta vazhdojë seancën e 126-të ku në rend dite janë 125 pika, kryesisht ligje në procedurë të shkurtuar, në lexim të parë dhe të dytë. Kuvendi sot duhet të deklarohet për vazhdimin e afatit për ekzistimin e

Klinika për Sëmundje të Syve do të pajiset me aparaturë të re

Shkup, 24 dhjetor 2019 (POST) – Në Klinikën për Sëmundje të Syve sot do të promovohet aparatura e re e cila duhet të mundësojë shërbime më të mira shëndetësore për pacientët. Në promovim, siç është paralajmëruar, do të marrin pjesë, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe dhe drejtori i Klinikës për Sëmundje të Syve Hristian Duma.

Janë siguruar para për pagat e Zja.rrfikësve

Shkup, 23 dhjetor 2019 (POST) – Janë siguruar mjete financiare për pagat e të gjithë zjarrfikësve në pajtim me ligjin, si persona të autorizuar zyrtarë nga sfera e sigurisë, ndërsa ka edhe rritje të mjeteve për pagat e zjarrfikësve për 70 milionë denarë për vitin 2020, kumtoi kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm me përfaqësuesit

Rrugët e lagështa, të vozitet me vëmendje

Shkup, 23 dhjetor 2019 (POST) – Komunikacioni nëpër rrugët shtetërore po zhvillohet kryesisht nëpër rrugë të lagështa. Borë e lehtë, që nuk mbetet në rrugë bie në Kodrën e Diellit, ndërsa në pjesën tjetër të botës në disa vende ka reshje të lehta të shiut. LAMM rekomandon shpejtësi të adaptuar të lëvizjes, respektim të sinjalizimit

Filloi seanca e Këshillit të Sigurisë

Shkup, 22 dhjetor 2019 (POST) – Në Kabinetin e presidentit të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot vonë pasdite filloi seanca e dytë e Këshillit të Sigurisë, ku në sesione të ndara do të diskutohet për çështjen aktuale lidhur me sigurinë dhe mbrojtjen e shtetit, si dhe problemin me ndotjen e ajrit. Në pjesën e

Zaev: Do t’i shqyrtojmë marrëdhëniet me të gjithë, koalicioni qeverisës solli vendime madhore për shtetin

Shkup, 23 dhjetor 2019 (POST) – Kryeministri Zoran Zaev, deklaroi sot se të premten në seancat e Këshillit Ekzekutiv dhe Qendror të LSDM-së do të diskutojnë të gjitha çështjet politike, do të bëhet përmbledhje vitit dhe do të shqyrtohen marrëdhëniet me të gjithë në koalicion, duke theksuar se ky koalicion ka marrë vendime madhore për

Analizohen arsyet për Shpër.th.imin e mbrëmshëm në rrjetin e elektrodistribuimit në Tetovë

Tetovë, 23 dhjetor 2019 (POST) – Tetova dhe shumë fshatra përreth mbrëmë një orë para mesnates kanë mbetur pa energji elektrike në periudhën prej një ore e gjysmë. Nga kompania e elektrodistribuimit EVN-ja ka kumtuar se po analizohen arsyet për ndërprerjen e furnizimit. Është mësuar se ka pasur shpërthim në largpërçuesin 35 kilovat në transformatorin Tetovë