Maqedoni - Page 2

Koronavirusi edhe te ne

Shkup, 27 shkurt 2020 (POST) – Në vendin tonë dje u konfirmua rasti i parë i koronavirusit. Sipas kompetentëve, hapësirë dhe arsye për panik nuk ka. Situata është nën kontroll, vazhdimisht ndiqet, ndërsa institucionet janë të gatshme për reagim të shpejtë dhe i ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme sipas protokolleve ndërkombëtare. Qytetarët duhet t’i

Janë sanuar dëmet nga moti i keq në Shkup

Shkup, 27 shkurt 2020 (POST) – Deri në orët e hershme të mëngjesit, ekipet e Qytetit të Shkupit i kanë sanuar dëmet e shkaktuara nga era, e cila mbrëmë ka fryrë me shpejtësi prej 70 kilometrave në orë. Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov, i cili dje në profilin e tij në Fejsbuk njoftoi

Të respektohen rekomandimet për mbrojtje kundër koronavirusit dhe qytetarët me simptoma të paraqiten

Shkup, 27 shkurt 2020 (POST) – Detyrueshëm dhe shpesh të lahen duart me sapun dhe ujë edhe atëherë kurrë nuk duket që janë të papastërta ose të përdorët pastrues për duar që përmban alkool, ndërsa gjatë kollitjes apo teshtitjes të mbyllet goja dhe hunda me faculetë apo me pëllëmbën e dorës. Pas përdorimit, faculeta të

Seancë e re e “Monstrës” do të dëshmojnë ish-funksionarë

Shkup, 27 shkurt 2020 (POST) – Procedura e përsëritur gjyqësore për lëndën “Monstra” në Gjykatën Penale të Shkupit vazhdon me dëshminë e dëshmitarëve Sinisha Aleksovski, Sasho Mijallkov, Blerim Bexheti dhe Musa Xhaferi. Nevoja për dëshminë e tyre del nga bisedimet në “bombat” e paraqitura paraprakisht në këtë procedurë gjyqësore, ku dëgjohen ose përmenden emrat e

Todoroviq do të dëshmojë në lëndën”Reket”

Shkup, 27 shkurt 2020 (POST) – Ish kryetari i Komunës Qendër dhe biznesmeni Vladimir Todoroviq është dëshmitari i sotëm i propozuar nga mbrojtja e të akuzuarit të parë Bojan Jovanovski-Boki 13, i cili duhet të dëshmojë në lëndën gjyqësore “Reket”. Në seancën e fundit gjyqësore dëshmi të tij kishte avokati Vasil Dimishkov, vëllai i gjykatëses

Ahmeti: Kam takat, jam i përgatitur edhe për borë e shi

Shkup, 26 shkurt 2020 (POST) – Ka pesë vite që i lus të bashkohen partitë opozitare shqiptare dhe të mos e përçajnë votën. Në 2016 humbën shqiptarët, edhe pse fitoi BDI-ja. Humbëm 10 mandate nga parcializimi i votës. Le të bëhen bashkë dhe le ta fitojnë BDI-në. Këtë mes tjerash e theksoi kryetari i BDI-së

(VIDEO) Derkoski: Nëse BESA koalicionon me LSDM-në, komisionerët dhe buxheti për reklama i takojnë Aleancës për Shqiptarët

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski, në emisionin e sontëm “Studio e Hapur” në TV SHENJA tha se nëse Lëvizja BESA vendos të koalicionojë me LSDM-në, atëherë të gjitha të drejtat si party e dytë opozitare nga zgjedhjet e kaluara do t’i takojnë Aleancës për Shqiptarët. Sipas Derkoskit, në një situatë të këtillë, Aleancës