Maqedoni

LSDM: Rritja e eksportit prej 10,8 për qind konfirmon se politikat ekonomike janë në rrugë të drejtë

2 views

Shkup, 6 dhjetor 2019 Të dhënat zyrtare  vazhdimisht tregojnë se politikat ekonomike të LSDM-së  janë në rrugën e drejtë, të vërtetë dhe se japin rezultate reale. Sipas të dhënave të Entit shtetëror për statistikë, eksporti i mallrave nga Republika e Maqedonisë së Veriut, në periudhën janar-tetor 2019, shënon rritje për 10,8 % në krahasim me

Në mëngjes më ftohtë në Berovë minus tetë gradë Celsius

1 views

Shkup, 6 dhjetor 2019 (POST) – Në mëngjes më ftohtë ishte në Berovë ku janë matur -8 gradë Celsius, në Kriva Pallankë -6 gradë, dhe në Mavrovë janë matur -4. Më ngrohtë në mëngjes ishte në Ohër, Pretor, Manastir, Gjevgjeli, Dojran, ku janë matur dy gradë Celsius dhe  në Prilep tre gradë Celsius. Shtresa e dëborës 

Debati për amnistinë e hap çështjen e përgjegjësisë së Ivanovit

2 views

Shkup, 6 dhjetor 2019 (POST) – Debati që u zhvillua pas iniciativës për vlerësimin e kushtetutshmërisë së nenit 11-a të Ligjit për amnisti edhe krahas përplasjeve ndërpartiake dhe interpretimit nga ana e ekspertëve juridik, në opinion është hapur edhe çështja për përgjegjësinë e ish presidentit Gjorge Ivanov për amnistitë e shqiptuara në vitin 2016 ndaj

Ballkani Perëndimor mes Brukselit dhe Parisit

1 views

Shkup, 5 dhjetor 2019 (POST) – Ditën e njejtë kur Ursulla Fon der Lajen, Zhozep Borel dhe Oliver Varhelji njëzërit i dërguan porosi Ballkanit Perëndimor se e ardhmja evropiane e rajonit nuk është vënë në pikëpyetje, Emanuel Makron e përsëriti “jo”-në e tij. Cila është zgjidhja? Kur Franca në tetor e bllokoi hapjen e negociatave inkuadruese

Zgjedhja e revizorit kryesor nesër para Komisionit amë kuvendor

2 views

Shkup, 5 dhjetor 2019 (POST) – Kryetari i Komisionit kuvendor për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve, ilia Dimovski për nesër caktoi vazhdim të tre mbledhjeve, ndërsa në njërën prej tyre sërish është zgjedhja e revizorit kryesor. Burime kuvendore për POST-n thonë se është arritur marrëveshje mes përfaqësuesve të partive politike se kush do të jetë revizori

Carovska: Reformat në sistemin pensional kanë siguruar ulje të deficitit dhe rritje të pensioneve

1 views

Prilep, 5 dhjetor 2019 (POST) – Me pensionin e janarit, pensionistët do të fitojnë rritje prej 700 denarësh, ndërsa deri në qershor, harmonizimet, mesatarisht, do t’i rrisin pensionet për 900 denarë, theksoi ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Milla Carovska në takimin e sotëm, të paradites me pensionistët në Shoqatën e tyre në Prilep. Sipas

Maqedonia e Veriut e nënshkroi protokollin për plotësim të Konventës për mbrojtje të të dhënave personale

2 views

Strasburg, 5 dhjetor 2019 (POST) – Në Këshillin e Evropës, në Zyrën dhe në prani të sekretarit të përgjithshëm Marija Pejçinoviq- Buriq, ministrja e Drejtësisë e Maqedonisë së Veriut Renata Deskoska e nënshkroi Protokollin për ndryshim dhe plotësim të Konventës për mbrojtje të personave lidhur me përpunimin me automatizëm të të dhënave personale (CETS nr.223),

Aleanca për Shqiptarët: Mali i Zi e ratifikoi protokollin për në NATO para se të ratifikohet prej të gjitha anëtareve tjera

2 views

Алијанса на Албанците Shkup, 6 dhjetor 2019 Mos pasja e argumenteve është bërë traditë për “fake news” nga kryeministri i vendit, Zoran Zaev. Nuk është hera e parë që arsyetohet nëpërmjet lajmeve të rrejshme që ai vetë i shpërndan, dhe pastaj fajëson shërbimin e tij të informimit për keqinformim! Në një deklaratë për media ai

Spasovski: Po ndërtojmë Qendër, të vetme në rajon, për sigurinë e qytetarëve

2 views

Prilep, 5 dhjetor 2019 (POST) – Përfundoi faza ndërtimore, ndërsa në qershor të vitit të ardhshëm do të funksionojë Qendra e parë dhe e vetme për rikuperim nga katastrofat dhe sigurimi i punës në vazhdimësi (TIK-Qendra) e cila po ndërtohet me mjete nga Bashkimi Evropian dhe është projekti i parë kapital i Ministrisë pas 20

Zhernovski: Lajm i mirë nga Spanja

1 views

Shkup, 5 dhjetor 2019 (POST) – Lajm i mirë nga Spanja, ka shkruar sot në profilin e tij në Fejsbuk, zëvendësministri i Punëve të Jashtme Andrej Zhernovski, i cili ka thënë se është mbajtur seanca konstituive e Dhomës së ulët të Parlamentit të Spanjës me betimin solemn të deputetëve të rinj. “Me 166 vota në

1 2 3 85