Shqipëri - Page 88

Kumbaro: Zgjedhjet i kemi në vitin 2021

TIRANË, 25 shtator /POST/-  Deputetja Mirela Kumbaro gjatë një interviste televizive u shpreh se data 18 tetor do jetë data për marrjen e vendimit për çeljen e negociatave. ”Referuar njoftimit nga Deutche Welle thuhet që është dhënë OK nga deputetë gjermanë për të hapur negociata me Shqipërinë ashtu sikurse janë dhënë dy kushte që duhen

Ish-deputetja e LSI: Plotësimi i 9 kushteve, jetik për funksionimin e shtetit të së drejtës dhe demokracisë

TIRANË Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Erisa Xhixho thotë se vendimi i shumicës parlamentare në Bundestagun gjerman ishte ‘po’ për shqiptarët dhe ‘jo’ për qeverinë shqiptare. Xhixho shkruan se në këto momente kërkohet maturi dhe përgjegjshmëri nga qeveria dhe jo festë imagjinare. Sipas saj, plotësimi i 9 kushteve është jetik për funksionimin e shtetit

Shkodër, FNSH evakuon 17 persona të izoluar nga uji/ VIDEO

Gjatë ditës së djeshme ekipi i kërkim-shpëtimit i repartit FNSH Shkodër, i trajnuar nga “IPA FLOODS” dhe i pajisur me të gjitha mjetet e shpëtimit, evakuoi 17 shtetas të izoluar nga uji, në fshatin Bilaj dhe Murqin.   Policia njofton se gjatë operacionit të kërkim shpëtimit, forcat e FNSH-së kanë kontrolluar 13 banesa për persona

Reforma zgjedhore/ Rama: Na duhet vetëm parlamenti

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se mazhoranca nuk ka nevojë për opzoitën joparlamentare sa I takonë kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman.   Nga Asambleja e 74 e OKB që poz zhvillohet në New York, kreu I qeverisë theksoi se Shqipërisë I duhet vetëm që të realizojë kushtet e vendosura dhe për këtë I mjafton

“Presidenti veprim antikushtetues”, Zëdhënësi i Metës i përgjigjet Ballës: Ndoshta je lodhur duke lobuar por…

TIRANË Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi ka reaguar me një status pas deklaratave të kreut të grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla, i cili në një intervistë për Deutsche Ëelle tha se është ‘i bindur, që veprimi i Presidentit të Republikës në rastin e çdekretimit të datës së zgjedhjeve ka qenë një veprim

Balla: Çështja e negociatave të Shqipërisë me BE tashmë është në Bruksel

Taulant Balla e quan për DW historik autorizimin që Bundestagu i dha qeverisë gjermane për çeljen e negociatave të BE për Shqipërinë. Ai i quan detyra shtëpie dhe jo kushte kërkesat e Bundestagut ndaj Shqipërisë.   DW: Zoti Balla, grupet kryesore parlamentare gjermane në Bundestag, CDU/CSU dhe SPD dhanë aprovimin që qeveria gjermane të miratojë

Balla me kryetarin e grupit të SPD: Përforcojmë përpjekjet për ecurinë e reformave

Kreu I grupit parlametar I PS, Taulant Balla ka zhvilluar një takim me kryetarin e sapozgjedhur të grupit parlametar gjerman të SPD, Rolf Mützenich.   Takimin e ka njoftuar vetë Taulant Balla në një postim në Facebook, ndërsa thekson se socialdemokratët do të votojnë unanimisht PRO fillimit të bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin

Mbështetje nismës së Shqipërisë/Vendet e Kartës së Adriatikut pjesë e misionit të NATO-s në Irak

TIRANË, 25 shtator/POST/- Shqipëria bëhet sërish promovuese dhe mbështetëse e paqes dhe sigurisë, duke i propozuar vendeve të Kartës së Adriatikut, SHBA- A5, kontribut të përbashkët në misionin e NATO-s në Irak. Pak muaj pas marrjes së kryesimit të Kartës së Adriatikut nga Shqipëria, shefat e shtabeve të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të A-5

1 2 3 91