Shqipëri - Page 2

​Vdes edhe një paciente me COVID-19 në Shqipëri

Një paciente 72 vjeçare nga Tirana, me inicialet V.S., ka ndërruar jetë pasditen e sotme në spitalin infektiv në QSUT, e konfirmuar me COVID19. E moshuara ishte në gjendje të rëndë shëndetësore në terapi intensive prej disa ditësh, ndërsa gjendja e saj është rënduar së tepërmi gjatë ditës së sotme, kur edhe është intubuar, por

Malaj ngre shqetësimin për ekonominë dhe tregon çfarë masash duhet të merren nëse pandemia shuhet këtë muaj

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj në një intervistë për RTV Ora, shprehet se qeveria duhet të sigurojë grante në mënyrë që ekonomia të mbahet me këtë strukturë që kemi, pavarësisht situatës së rënduar nga Covid-19. ‘Fondet sociale duhet të kenë shpejtësi maksimale për të mbërritur deri tek përfituesi i fundit, që dhe ata ta marrin

Çfarë do të ndodhë pas pandemisë? Analisti jep parashikimin aspak të këndshëm për Shqipërinë

Analisti Afrim Krasniqi ka bërë një parashikim se çfarë do të ndodhë me vendin tonë pas koronavirusit, por nuk ka lënë pas përmendur edhe opozitën e cila sipas tij në këtë kohë duhet të bashkëpunonte me qeverinë për situatën ku ndodhemi nga COVID-19. “Edhe në vende të tjera, opozita ka qenë shumë e ashpër me

“Kamera, show, ERTV”/ Salianji: Shqiptarët kanë nevojë për zgjidhje reale, jo teatër në kurriz të fatkeqësive

Përmes një postimi në Facebook, ku shfaqen në një video fragmente nga vizita e djeshme e kryeministrit Edi Rama dhe ministrit Arben Ahmetaj në Thumanë, sa i takon procesit të rindërtimit pas tërmetit që goditi vendin, Ervin Salianji shkruan se ndihmat nuk ekzistojnë dhe familjet vijojnë të enden rrugëve. “Kamera, show, ERTV; vetëm kaq u

Qëndroi 4 ditë i bllokuar në kufi/ Rëndohet gjendja shëndetësore e emigrantit, niset me urgjencë në spital

Një prej emigrantëve të kthyer nga toka neutrale në gjendje të rëndë shëndetësore. Burime bëjnë me dije se, emigranti prej 4 ditësh ka qëndruar në tokë neutrale dhe gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar. Bëhet fjalë për të njëjtin person që stafi mjekësor i shkoi pranë hotelit ku ishte akomoduar pasi ka pasur shqetësime dhe më pas

Shqipëri, drejtuesit e institucioneve të pavarura përgjysmojnë pagën për tre muaj

Drejtuesit e institucioneve të pavarura në Shqipëri pranojnë përgjysmimin e pages së tyre për tre muaj, duke iu përgjigjur kështu thirrjes së Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi. Ruçi, iu drejtua me një thirrje drejtuesve institucioneve të pavarura kushtetuese dhe atyre të krijuara me ligj, për përgjysmimin e pagës së tyre për një periudhë tremujore, në

Kisha Ortodokse dhuron maska, doreza dhe dezinfektantë për policinë

Një tjetër donacion në maska, doreza dhe dezinfektantë, për mbrojtjen e punonjëse të Policisë, kësaj radhe ka ardhur nga Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë. Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë i ka dhuruar Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, 1000 maska, 1000 doreza dhe 110 litra dezinfektant. Hirësia i Tij Asti Chritos Bakallbasi tha se e kishin