Shqipëri - Page 2

Krishtlindja/ Ferdinand Samarxhi: Krishti vjen sonte për të mëshiruar e ndriçuar çdo shpirt njerëzor

Gazetari i mirënjohur Ferdinand Samarxhi i ftuar në rubrikën “Opinion” në “Neës 24” foli për festën e Krishtlindjeve. Samarxhiu tha se Krishti vjen sonte për të mëshiruar e ndriçuar çdo shpirt njerëzor. Ai shtoi se Krishti dëshiron që në çdo njeri të ndriçojë e mira dhe të mos ketë më errësirë. “Krishtlindja është një ditë

Foto/ Ja cila është kompania e cila jep bursa në mbështetje të studentëve ekselentë të turizmit

Industria e turizmit luan një rol jetik në ekonominë globale dhe në gjithë komunitetin përkatës. Teksa në vitin 2018 kjo industri gjeneroi 10.4% të Prodhimit të Brendshem Bruto në rang global duke rritur ndjeshëm treguesit e punësimit, viti 2019 pritet të mbyllet me shifra akoma më optimiste. Në Shqipëri duke iu referuar të dhënave zyrtare

U dëmtua godina nga tërmeti, rinis punën Gjykata e Lezhës

Ka rinisur puna në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Lezhë, pas dëmtimeve që pësoi godina nga tërmeti i 26 nëntorit.   Selia e gjykatës pas dëmeve të tërmetit është transferuar përkohësisht në ndërtesën e Prokurorisë pranë kësaj gjykate.   Në kushtet e ambienteve të kufizuara për ushtrimin e veprimtarisë dhe shërbimeve gjyqësore do jetë Këshilli i

Fluks në Kapshticë, ja sa shtetas hynë në 24 orët e fundit

KORÇË Festat e fundvitit kanë sjellë fluks lëvizjesh në doganën e Kapshticës. Në vigjilje të Krishtlindjeve numri i shqiptarëve që kthehen në vend është i madh por ka edhe nga ata që kërkojnë të kalojnë festat në shtetin fqinj. Gazetarja Lorena Kodra raportoi për “BalkanWeb” se 24 orët e fundit nga dogana e Kapshticës kanë

Abazi i Vetëvendosjes: Kosova me Albin Kurtin kryeministër do merrte pjesë në Shengenin Ballkanik

TIRANE, 23 dhjetor/POST/- Drejtor ekzekutiv i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë,  Bojken Abazi, ka deklaruar se Kosova nën drejtimin e Albin Kurtit do të merrte pjesë në Samitin e Shengenit Ballkanik. I ftuar në emisionin ‘5 pyetjet nga Babaramo’, Abazi argumentoi se duke marrë parasysh figurat që janë në krye të shtetit sot, duke filluar nga

Pse ndodhi radikalizmi në Shqipëri në shekullin e XXi? Eksperti: Problemi po intensifikohet, duhet plan afatgjatë për menaxhimin e situatës

Eksperti ndërkombëtar për terrorizmin Adrian Shtuni i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” tha se problemi i radikalizmit në Shqipëri në shekullin e XXI duhet parë me themel e duhen zbuluar rrënjët e çështjes. Shtuni u shpreh se problemi po intensifikohet akoma më shumë, pasi tani shqiptarët po tërhiqen drejt Shqipërisë. Ai shtoi

Janullatos uron Krishtlindjet: Pajtimi dhe bashkëjetesa paqësore qoftë në zemrën e çdo njeriu

TIRANË Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë Anastas Janullatos ka uruar të gjithë shqiptarët për festën e Krishtlindjes. Janullatos, në mesazhin e tij shprehet se në këtë ditë të bekuar, pajtimi dhe bashkëjetesa paqësore qoftë në zemrën e çdo njeriu. Urimi i Anastas Janullatos: Kryepiskop i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë Krishtlindje

1 2 3 88