Shqipëri - Page 124

Veliaj: “E ça se ke Rolls Royce? #LironiKorsite”

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj duket se ka vendosur tu kundërvihet atyre që konsiderohen si “të fortët” e qytetit. “E ça se ke Rolls Royce? #LironiKorsite” është një status i tij në Facebook , i cili shoqërohet nga një foto e një makine super lukzose, të llojit “Rolls Royce Ghost”, e parkuar jashtë rregullave në

Akuzat për helmimin e Enver Hoxhës/ Përgjigjet Isuf Kalo: Deklarata nga një paciente e imja, jam kujdesur për shëndetin e tij

Ish-mjeku personal i Enver Hoxhës Isuf Kalo i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” tha se është akuzuar nga Liljana Hoxha se ka helmuar diktatorin. Kalo u shpreh se kjo është një akuzë e pavërtetë dhe se Hoxhës i ka shërbyer sa herë ka qenë sëmurë. “Liljana Hoxha ka thënë se e kam

Zbulohen qeli burgu në ndërtesën e ish-komitetit të Partisë në Korçë, dëshmia e gjallë e 97-vjeçarit: Torturat në dy dekada pas hekurave

Regjimi komunist në Shqipëri krijoi një sistem të gjerë të përndjekjes dhe burgosjes për të gjithë ata që e kundërshtuan këtë regjim. Në ndërtesën e ish- komitetit të Partisë në Korçë janë zbuluar disa qeli burgu dhe hetuesie të kohës së komunizmit. Në mure ka dëshmi të torturave ndaj të dënuarve të sistemit komunizmit. Vasil

“Pakti për Universitetin”/ Nis në Korçë shpërndarja e kartës së studentit

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini ka marrë pjesë në shpërndarjen e kartës së studentit në Korçë.   I pranishëm gjatë këtij aktiviteti ishte dhe administratori i Postës Shqiptare Laert Duraj si dhe stafi drejtues i Universitetit të Korçës.   MASR, në bashkëpunim me Postën Shqiptare, po realizon shpërndarjen e kartës për studentët

Vettingu, Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK-së, për rikonfirmimin në detyrë të kryeprokurorit të Kavajës, Artan Madani

Komisioneri Publik, ditën e sotme, ka ankimuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kaulifikimit (KPK) për të konfirmuar në detyrë drejtuesin e Prokurorisë së Kavajës, Artan Madanin. Edhe pse Madani kaloi me sukses Vettingun, dhe KPK e rikonfirmoi në detyrë më 1 korrik të këtij viti, Komisioneri Publik ka kërkuar shkarkimin e Madanit. Sipas KPK-së, Madani rezultoi i

Çel siparin Festivali Teatror Mbarëshqiptar “Kadri Roshi”

Në Gjirokastër ka çelur siparin Festivalin Tetaror Mbarëshqiptar “Kadri Roshi”. Organizatorë të tij janë Tetari i qytetit “Zihni Sako” dhe Bashkia e Gjirokastrës. Gjatë tetë ditëve të festivalit në skenë do të ngjiten trupa nga Shqipëria, Kosova, por edhe Tetova e Presheva. Festivalin e përshëndeti aktori i njohur Birçe Hasko. Juria e tij do të

Manastirliu: Lentet falas për të moshuarit, shërbimi i ri edhe në spitalin e Elbasanit

“Paketa e kataraktës që përfshin lentet falas ka nisur të ofrohet edhe në spitalin e Elbasanit, duke i kursyer çdo të moshuari rreth 700 dollarë që më parë i paguante nga xhepi”. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, e shoqëruar nga deputetët e zonës, vizitoi spitalin e Elbasanit, ku deklaroi se vetëm për

LAJM I FUNDIT/ te.rrorizoi turistët spanjollë, Apeli nuk ndryshon qëndrim, burg Mihal Kokëdhimës

VLORË Gjykata e Apelit të Vlorës ka lënë në fuqi masën e sigurisë “arrest me burg” për Mihal Kokëdhimën. Gjatë sezonit turistik, ai kanosi dhe terrorizoi  disa turistë spanjollë, të cilët kishin shkuar tek lokali në pronësi të tij në Porto Palermo. Seanca gjyqësore ndaj Kokëdhimës u  zhvillua me dyer të mbyllura ditën e sotme.