Shqipëri

Shoqëria civile protestë për shembjen e Teatrit: Erjon Mjafti, liro Bashkinë!

Përfaqësues të shoqërisë civile protestuan pasditen e sotme para bashkisë së Tiranës për shembjen e Teatrit Kombëtar. Ata akuzuan kryetarin e Bashkisë Tiranë se po shkatërron trashëgiminë e qytetit dhe po betonizon Tiranën. “Erjon Mjafti, Mjaft është Mjaft. Duhet të lirosh bashkinë dhe të ndalësh babëzinë se ti ja ke shitur shpirtin djallit” tha një

Meta kthen në Kuvend ligjin “Për aktivitetet e turizmit detar”

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ligjin  “Për aktivitetet e turizmit detar”,për rishqyrtim. Sipas presidencës ligji nr. 43/2020 “Për aktivitetet e turizmit detar”, pavarësisht objektivave të deklaruar në nenin 1, për shkak të formulimeve të paqarta të disa dispozitave të tij, duket se nuk shkon kah përmbushjes së këtyre objektivave. Më tej në arsyetimin e

Silva Bino apel për vigjilencë: Edhe të rinjtë të rrezikuar, ja pse duhet treguar kujdes

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, tha se edhe të rinjtë janë të rrezikuar nga COVID19, prandaj duhet të kenë kujdes. Në mbledhjen e mbajtur ditën e sotme nga Komitetit Teknik i Ekspertëve, Bino tha transmetueshmëria e sëmundjes vazhdon të mbetet e lartë, pavarësisht se në vendin

U regjistruan 15 raste të reja me COVID-19, ISHSH mbyll Call Centerin në Tiranë

Inspektoriati Shterëror Shëndetësor mbyll Call-Center ku u regjistruan 15 raste të reja me Covid-19. Gjatë përditësimit të të dhënave për situatë e Covid-19 në vend, Minstria e Shëndetësisë njoftoi se rastet në Call-Center ishin kontakte të një rasti pozitiv të identifikuar dy ditë më parë. Ndërkohë në 24 orët e fundit u shënuan 25 raste

Hajdari: Propozova ligjin për referendumet, Basha mos shkojë në krahët e Ramës

Rudina Hajdari shprehu rezerva për fashën e re të zgjedhjeve që palët arritën dakordësi, pasi sipas saj, kështu i mbyllet dera diasporës. “Çfarë ndodhi sot ishte një dakordësi për disa çështje fare pa rëndësi, një fashë zgjedhore të re dhe kishim protagonistët e anëtarit të këshillit, që tregojnë tiparet atmosferike, duhet më mirë koha pa

Meta dekreton 3 ligje, ja për çfarë bëhet fjalë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar shpalljen e 3 ligjeve. Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448, datë 14.7.2011, “Për lejet e mjedisit”, të ndryshuar”; dhe Ligjin nr. 53/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 431, datë 9.6.2011, “Për mbrojtjen e mjedisit”, të ndryshuar”. Të dyja këto ligje synojnë thjeshtësimin e

Shpërthen koronavirusi në call-center, infektohen 15 persona në Tiranë

Ministria e Shëndetësisë njoftoi 25 raste të reja me koronavirus në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Gjithashtu, është shënuar edhe viktima e 33-të nga Covid-19. Bëhet fjalë për një 69-vjeçar nga Tirana, me inicialet S.K., i cili po trajtohej në terapi intensive në Spitalin Infektiv. Kësaj radhe shpërthimet kanë nisur në ‘call center’, sërish

“Suksesi” i parë! Tryeza e “Zgjedhores” pranon propozimin e opozitës për…

Tryeza e reformës zgjedhore mësohet se ka pranuar propozimin e opozitës për shkurtimin e periudhave zgjedhore. Zgjedhjet do të mbahen në periudhat nga 15 Prill-15 Maj dhe nga 15 Tetor – 15 Nëntor, ky ishte një nga propozimet e opozitës, për të cilën palët kanë rënë dakord. Ndryshe nga varianti aktual ku Presidenti detyrohet të