Kosovë - Page 3

Çiklistët do të mblidhen kundër ndotjes së ajrit

Në Prishtinë sot pritet të zhvillohet një marsh i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit, ky aktivitet është  në kuadër të projektit “Çiklo Sigurt Prishtinë”. Aktiviteti pritet të fillojë nga ora 12:00, pikënisja do të jetë nga IHMK (Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës), Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës dhe do të vazhdojë deri tek Parku i

Arbërie Nagavci: Të gjuash me vezë nuk të bën opozitar

Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci, ka dalë kundër një opozitarimizmi me vezë, pas sulmi të tillë që iu bë sot zëvendëskryeminsitrit Avdullah Hoti. Ajo për këtë tha se nuk përdorën këto mjete pa pasë kauzë apo pa përdorë më herët mjete parlamentare, njofton Klan Kosova. “Ne, megjithatë nuk i trembemi as një opozite që zgjedh

Peja së shpejti bëhet me shtatore të Majlinda Kelmendit (FOTO/VIDEO)

Kur Kosova kishte ngecur në fusha si ajo politikës dhe diplomacisë, padyshim se sporti ishte rruga e saj më e suksesshme në periudhën pas shpalljes së Pavarësisë. Kjo falë sportistëve të talentuar dhe të përkushtuar për të korrur suksese nëpër botë, shkruan Klan Kosova. Në mesin e shumë atletëve të suksesshëm kosovarë, mund të veçohet

Veliu: Sulmi ndaj Hotit është një akt qyqar, me qëllim pengimin e proceseve pozitive në vend

Ministri i Punëve të Jashtme, Agim Veliu, ka thënë se sulmi i sotëm ndaj zëvendëskryeministrit Avdullah Hoti është një papranueshëm. “Sulmi i sotëm ndaj zëvendëskryeministrit Avdullah Hoti është një akt qyqar, me qëllim pengimin e proceseve pozitive në vend”. “Aktet e tilla janë të papranueshme dhe të patolerueshme”. “Shprehja e mospajtimit dhe pakënaqësisë për çfarëdo

Të dielën mot me diell dhe vranësira

Nesër në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesshme. Sipas institutit hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 12-13 gradë Celsius.   POST.mk

Berisha: Taksën 100 për qind do ta mbrojmë me të gjitha format demokratike

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ali Berisha, beson se brenda këtij muaji do të thirret seanca e jashtëzakonshme parlamentare për ta kundërshtuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe. Në një intervistë dhënë për “Epoka e re”, ai ka thënë se deri më tani kanë arritur t’i mbledhin mbi 30 mijë nënshkrime të deputetëve

Gafa me Xhamajkën, Bujupi kërkon dorëheqjen e Konjufcës

Pas demantimit të lajmit se shteti i Xhamajkës e njohu Pavarësinë e Kosovës, Donika Kadaj Bujupi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Jashtëm, Glauk Konjufcës. Kjo për arsye se sipas saj, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë ardhur në pushtet me premtimin se nën qeverisjen e

Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës

Këshilli Prokurorial i Kosovës ka miratuar sot në takimin e tij të rregullt, të 178-tin me radhë, Raportin vjetor të punës së KPK-së për vitin 2019, i cili është prezantuar nga Kryesuesi Bahri Hyseni, me ç’rast ka shpalosur aspekte të veçanta dhe përmbajtjesore për punën njëvjeçare të Këshillit. Gjithashtu, Këshilli miratoi themelimin e tri departamenteve

1 2 3 96