Kosovë - Page 2

Kurti viziton Malishevën dhe Prizrenin (VIDEO)

Ka dalë ta presë dikë që e kritikoi se nuk po e mbështet sa duhet në ditët më të vështira. Njëjtë Ragip Begaj u ankua edhe të ënjtën kur kryeministri në detyrë Albin Kurtin i erdhi mysafir në Malishevë, njofton Klan Kosova. Në vendin që po konsiderohet vatër e pandemisë me 66 të infektuar, me

Surroi: Formimi i Qeverisë pa pëlqimin e Vetëvendosjes si parti e parë është antikushtetues

Sipas shkrimtarit dhe publicistit, Veton Surroi, çdo përpjekje për krijimin e Qeverisë. pa pëlqimin e partisë më të votuar do të ishte antikushtetues. “Çfarëdo përpjekje për të formuar qeveri pa pëlqimin e Lëvizjes Vetëvendosje, ose në kundërshtim me vullnetin e saj do të jetë kundër kushtetues, siç ka qenë kundër kushtetuese sipas Gjykatës Kushtetuese në

Rekordi i zi, SHBA kalon Spanjën (VIDEO)

Amerika po vazhdon të jetë fort e goditur nga COVID-19. Është e para në botë për nga numri i të prekurve, dhe e dyta për nga të vdekurit. Situata në gjithë botën mund të ndryshojë nëse vaksina e dytë eksperimentale rezulton me sukses. Kronikë e gazetares Ilir Pireva.   POST.mk

Kostilnik: Sllovakia përkrahë liberalizimin e vizave për Kosovën

Shefi i misionit në Zyrën Ndërlidhëse të Sllovakisë në Kosovë, Rastislav Kostilnik, ka thënë se vendi i tij nuk ka qenë kurrë kundër që Kosovës t’i liberalizohen vizat. “Dua ta shfrytëzojë këtë mundësi për të qartësuar se Sllovakia kurrë nuk ka qenë kundër Kosovës – liberalizimit të vizave për Kosovën. Qytetarët e Sllovakisë mendojnë se

Sonte në Rubikon: Veton Surroi (VIDEO)

Sonte në RUBIKON me Adriatik Kelmendin, do të diskutohet për zhvillimet më të rëndësishme në vend, me shkrimtarin dhe publicistin e njohur, Veton Surroi. Si po menaxhohet pandemia Covid 19 nga institucionet e Kosovës? A duhet të vazhdojë punën qeveria në detyrë, apo ka hapësirë për të shkuar në zgjedhje të jashtëzakonshme? A përbën shkelje

Deliu pretendon se kishte më shumë vota kundër Qeverisë Kurti, kërkon saktësim prej Osmanit

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra, po kërkon saktësimin e votave të dhëna për rrëzimin e Qeverisë Kurti, gjatë seancës së mocionit të votëbesimit. Deputetja e PDK-së përmes facebook-ut, shpjegon se ka pasur një gabim të rëndë për sa i përket votave të dhëna për rrëzimin e qeverisë dhe sipas saj numri i

Haxhiu: Nenet më të mira në Kushtetutën tonë, kanë mbetur të pazbatuara në plotninë e tyre

Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se  12 vjetori i Kushtetutës së Kosovës atë e gjen në një situatë të rëndë për shkak të ballafaqimit me pandeminë COVID – 19. Haxhiu me anë të një postimi në rrejtin social Facebooj deklaroi se do t’i kujtoj disa nene të Kushtetutës të cilat nuk