Kosovë

Qeveria voton projektligjin për plotësimin e buxhetit të vitit 2020

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është votuar për projektligjin për plotësimin e ligjit për ndarjen buxhetore për vitin 2020. “Kemi bërë veprimin kryesor drejt fillimit të zbatimit të programit tonë për rimëkëmbje ekonomike”, ka thënë Kryeministri Avdullah Hoti në konferencë, njofton Klan Kosova. “Është dashtë mobilizimi i mbi 600 milionë euro për

Rukiqi kërkon që të implementohet sa më shpejt Pakoja Emergjente

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka kërkuar të implementohet sa më shpejt Pakoja Emergjente dhe rishikimi i buxhetit të bëhet në afatet më të shpejta. Ai në Facebook shkruan se për sektorët që vazhdojnë të përballohen me rënie drastike të qarkullimit duhet të mundësohet ri-programimi i kredive, konform aftësisë paguese që e

Pacolli: Lajçak tha se pa Vetëvendosjen dhe Kurtin nuk ka marrëveshje me Serbinë

Deputetja e Lëvizjes vetëvendosje, Fitore Pacolli ka thënë se emisari i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak ka thënë se pa pjesëmarrjen e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Albin Kurtit nuk ka marrëveshje me Serbinë, njofton Klan Kosova. Pacolli që ishte pjesë e takimit të sotëm me Lajçak tha se ekipi i tij janë marrë vesh që

Infektohet me koronavirus një prokurore në Pejë

Një prokuror i shtetit ka rezultuar pozitiv në testimin e bërë për virusin COVID-19, ka bërë të ditur zëdhënësi i Prokurorisë në Pejë, Shkodran Nikçi. Sipas tij, me rekomandime të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publik në Kosovë, një pjesë e stafit që kanë pasur kontakt me personin e infektuar, janë vetë-izoluar. “Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore

Lajçak pas takimit me Kurtin: Ishte frytdhënës, Kosova të flasë me një zë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në ditën e dytë të qëndrimit në Kosovë, është takuar me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin. Përmes një postimi në Twitter, Lajçak tha se me Kurtin, pati një diskutim shumë të mirë. “Fillova ditën e dytë në Kosovë me një diskutim shumë të mirë

Vetëvendosje: Kjo qeveri është e paligjshme, s’ka kredibilitet dhe as legjitimitet

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka ftuar nesër në takim liderët politikë para nisjes për në Washington ku së bashku me presidentin Hashim Thaçi, do të takohen me homologët e tyre nga Serbia presidentin Aleksandër Vuçiq dhe kryeministren Ana Bërnabiq. Lidhur me ftesën për këtë takim ka reaguar Lëvizjes Vetëvendosje. Zëdhënësi i kësaj partie Arlind

Hoti fton nesër në takim liderët politikë

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka njoftuar se ka ftuar në takim liderët politikë të vendit. Takimi parashihet të mbahet nesër prej orës 11:00. Ky takim organizohet nga shefi i qeverisë me qëllim të bashkërendimit të qëndrimeve të spektrit politik të vendit, në procesin e dialogut me Serbinë, si dhe në vigjilje të vizitës në

Ministria e Shëndetësisë hap konkurs për rektrutimin e 200 profesionistëve shëndetësor

Ministria e Shëndetësisë ka hapur një konkurs për rekrutimin e 200 profesionistëve shëndetësor në funksion të menaxhimit të pandemisë. Nga këto pozita Ministria planifikon të punësojë përkohësisht 100 mjek specialist ose mjek të përgjithshëm me pagesë prej 704 euro në muaj, me kohë të caktuar për tre muaj dhe me mundësi vazhdimi edhe tre muaj.