Kosovë

Hoti zhvillon video-konferencë me përfaqësuesit e FMN-së, prezanton idetë e tij për rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë

I mandatuari i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministër, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një video-konferencë me shefin e misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovën, Gabriel Di Bella dhe Stephanie Eble, përfaqësuese e përhershme të FMN-së për Ballkanin Perëndimor. Përfaqësuesit e Fondit Monetar kanë sqaruar mënyrat e mbështetjes që FMN-ja, do ta ofrojë për

Sveçla pret në takim komandantin e KFOR-it: Gjendja e sigurisë në Kosovë është stabile

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla ka pritur në takim komandantin e KFOR-it në Kosovë, gjeneralmajor Michele Risi. “Në këtë takim u diskutua për gjendjen e përgjithshme të sigurisë në vend, për menaxhimin e situatës dhe për parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19.Të dy bashkëbiseduesit u pajtuanse

Shqipëria dhe Kosova prezantohen si një destinacion turistik i përbashkët

Shqipëria dhe Kosova prezantohen si një destinacion turistik i përbashkët, për të gjithë të huajt që duan të dinë diçka më tepër për historinë, kulturën, bukuritë natyrore dhe vendet atraktive, ku mund të argëtohen dhe të pushojnë. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit në Qeverinë e Shqipërisë, Blendi Klosi publikoi sot pamje të atraksioneve turistike të

Vetëvendosje dorëzon kërkesën në KQZ për mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë

Sot, kryetari i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Besianë, Bajram Ajeti, ka dorëzuar kërkesën dhe propozimin për mbajtjen e zgjedhjeve me datën 14.06.2020. “Pezullimi i zgjedhjeve komunale për kryetar komune është bërë me datën 14.03.2020, nga presidenti për shkak të parandalimit të përhapjes së coronavirusit. Situata e krijuar në vend e posaqërisht në komunën tonë

Rektorët e universiteteve publike ankohen pë mungesë të financave

Akreditimi dhe mësimi online ishte temë diskutimi ndërmjet rektorëve te universiteteve publike dhe Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport, raporton Ekonomia Online. Por gjatë këtij takimi rektorë të universiteteve publike në vend kanë folur për vështirësitë, cilësinë e arsimit, përgatitjet për akreditimin e programeve dhe akreditimin institucional.  Rektorët jan ankuar për

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer veprat penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge”. “Sipas aktakuzës, i akuzuari i parë A.K., me datë 01.03.2020

Ngritet aktakuzë ndaj personit nga Përlepnica që prodhoi dhe shpërndau “ilaçin” kundër koronavirusit

Prokuroria Themelore në Gjilan, Departamenti Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurit K.A., për shkak të veprës penale ‘’Prodhimi dhe shpërndarja e produkteve të dëmshme mjekësore’’”. “Sipas aktakuzës, më 6 prill 2020, i pandehuri K.A., në fshatin Përlepnicë Komuna e Gjilanit, ka vënë në qarkullim barëra ose produkte të dëmshme mjekësore, pa iu bërë kontrolli

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë – Departamenti Special, kundër të pandehurës me inicialet J.L. për shkak të veprës penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist”. Kjo prokurori njofton se e pandehura J.L. më 12.09.2014, me paramendim dhe me dashje si dhe me përgatitje paraprake, me qëllim që t’i

OVL e UÇK-së: Gjykimi i “Rastit të Kumanovës” është politik dhe i montuar

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, është shprehur kundër dënimit të shqiptarëve në “Rastin e Kumanovës” në Maqedoni. “Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së, është e indinjuar dhe reagon kundër dënimit të pjesëtarëve të quajtur si “Rasti i Kumanovës”. Ne besojmë dhe jemi të sigurt se shqiptimi i dënimit të 7 (shtatë) djemve

Zëdhënësi i VV-së për Thaçin: Kur po përfundon pandemia suksesshëm po thërret për respektim të masave

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Arlind Manxhuka, ka thënë për Presidentin Hashim Thaçi se tash po bën thirrje të respektohen rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. Manxhuka është shprehur se Thaçi ka dështuar që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme. “Personi që bëri thirrje për mosbindje ndaj masave të Qeverisë që erdhën si rezultat i rekomandimeve