Bota - Page 57

I lanë të vdisnin në shtëpi/ Spitali i telefonoi për tamponin, 30 ditë pasi pacientët me Covid-19 kishin vdekur

Mes 30 mijë viktimave të shkaktuara nga koronavirusi në Itali  ka plot histori të dhimbshme e prekëse sesi janë ndarë nga jeta qytetarët italianë.  Dy ngjarje mjaft tronditëse janë bërë publike ditën e sotme nga gazeta italiane “Corriere della Sera”. Janë dëshmi të dy banorëve  nga zonat më të goditura nga virusi. Rasti i parë

Derisa Kalifornia fillon të hapet, hapa për shtimin e testeve

Në Kaliforni, shteti më i populluar amerikan, masat e qëndrimit në shtëpi i kanë mbajtur rastet e COVID-19 relativisht të ulëta, por testimi për sëmundjen ka mbetur prapa.Nismat e reja nga guvernatori dhe ofruesit e kujdesit shëndetësor synojnë ta ndryshojnë me shpejtësi këtë gjendje. Matt Dibble njofton. Kalifornia ishte shteti i parë që miratoi masën

Afganistan, Ministri i Shëndetësisë rezulton me koronavirus

Ministri i Shëndetësisë së Afganistanit, Ferozudin Ferozz, ka bërë të ditur se ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit të ri (COVID-19). “Isha duke shfaqur simptoma të lehta nga koronavirusi. Pas këshillës mjekësore bëra testin dhe dola pozitiv. Deri të enjten e ardhshme do të vetizolohem në shtëpi”, shkroi ai në Twitter. Ferozz bëri të ditur se

Epidemiologu suedez: Coronavirusi përhapet si zjarr, pavarësisht se çfarë bëni të gjithë do ta keni atë

Javët e fundit, mbase si asnjëherë më parë, gazetarë, specialistë dhe politikanë nga vende të ndryshme të botës janë ndalur të analizojnë dhe debatojnë atë që tashmë quhet “çështja suedeze”. Vendi i vogël nordik ka ndërmarrë një seri masash krejt të ndryshme nga vendet e tjera përballë pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, ndërsa ekspertët e

Tërmeti godet ishullin Zakynthos në Greqi

Një tërmet me një madhësi 4,4 ka goditur ishullin perëndimor të Zakynthos në Greqi, por nuk raportohet për dëme. Instituti i Gjeodinamikës në Athinë raportoi se temori goditi në orën 2 të pasdites të shtunën. Epiqendra ishte në juglindje të bregdetit të Zakynthos dhe në një thellësi prej vetëm 10 kilometra.

SHBA: Në javën e fundit të mandatit, Gjykata e Lartë do të vendosë për çështje kyçe

Pasi filloi të përdorë teknologjinë dixhitale për shqyrtimin e disa rasteve për shkak të koronavirusit, Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara do të vendosë javën që vjen, në fund të mandatit të këtij sezoni, për disa çështje të rëndësishme. Nga e hëna deri të mërkurën, anëtarët e gjykatës do të dëgjojnë argumenta që kanë

Pakistani nis largimin e masave të izolimit

Pakistani ka lehtësuar masat e izolimit, pavarësisht se numri i rasteve të reja me koronavirus është duke u rritur. Dyqanet dhe disa biznese të tjera nisën të rihapen në kryeqytetin pakistanez, Islamabad, si pjesë e njërës prej fazave të lehtësimit të masave. Dyqanet e rrobave, këpucëve dhe tregjet e vogla janë hapur, por qendrat tregtare