Bota - Page 57

SHBA-ja dhe Irani kanë një muaj kohë për të filluar bisedimet

Irani dhe Shtetet e Bashkuara kanë një muaj për të filluar negociatat, paralajmëroi ministri i jashtëm i Francës, duke sugjeruar që plani i Teheranit për të rritur aktivitetet e tij bërthamor do të nxiste përshkallëzimin e mëtutjeshëm të tensioneve në rajon. Presidenti francez Emmanuel Macron u përpoq, por nuk arriti të ndërmjetësojë bisedimet midis Presidentit

Merkel: Procesi i bashkimit të gjermanëve ende nuk ka përfunduar

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se gati tre dekada pasi vendi u ribashkua, akoma ka punë për të bërë, për t’i bashkuar njerëzit e ish-Lindjes dhe Perëndimit. Merkel foli në një ceremoni që shënoi 29 vjetorin e ribashkimit në qytetin verior të Kielit. “Uniteti gjerman është një proces dhe një mision i vazhdueshëm”, tha Merkel.

BE-ja e gatshme të vendosë sanksione ndaj SHBA-së

Franca dhe Bashkimi Evropian janë të gatshme t’i përgjigjen Shteteve të Bashkuara duke vendosur sanksione, nëse Uashingtoni refuzon një marrëveshje tregtare, tha më 3 tetor, ministri francez i Financave, Bruno Le Mer. “Nëse administrata amerikane hedh poshtë dorën e zgjatur nga Franca dhe BE-ja, ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi me sanksione”, tha Le Mer.

Muriqi dhe futbollistë tjerë i bashkangjiten Festivalit Kulturor Etnosport

Festivali Kulturor Etnosport ka filluar në aeroportin Ataturk në Stamboll, raporton Anadolu Agency (AA). I organizuar nga Konfederata Botërore e Etnosportit, festivali mbahet për të katërtën herë në këtë vit me 16 kombe pjesëmarrëse, duke përfshirë edhe shtetin mysafir, Argjentinën. Yjet e futbollit, përfshirë futbollistët e Fenerbahçes, Vedat Muriqi dhe Emre Belözoğlu, si dhe futbollisti

Studentët amerikanë abuzojnë me alkool nga stresi i madh

57 për qind e studentëve në kolegjet amerikane kanë konsumuar alkool në muajin e fundit dhe rreth 38 për qind kanë abuzuar me pijet, thonë të dhënat e Institutit Kombëtar të Abuzimit me Alkool dhe Alkolizmit. Por, cila është arsye e konsumimit të tepruar të alkoolit nëpër kolegje? Kronika në vazhdim sjell detaje. Në vitin

Në Irak shpallet gjendja e shtetrrethimit, pas protestave të përgjakshme

Kryeqyteti i Irakut, Bagdadi është në gjendje të shtetrrethimit, pas dy ditëve të përleshjeve në mes të protestuesve kundër qeverisë dhe forcave të sigurisë. Kufizimet do të vazhdojnë të zbatohen deri në njoftimin e radhës. Masa të tilla janë shpallur edhe në tri qytete tjera, pasi janë përshkallëzuar protestat për shkak të papunësisë, shërbimeve të

Befasitë e stinëve/ Si parashikohet moti muajt në vijim, një pjesë e madhe e Evropës mund të përballet me…

Moti i fresket e temperatura te uleta në të gjithë Evropën veriore pritet të vazhdojnë gjate muajit Tetor dhe Nëntor, nderkohe qe do te rriten serish ne dhjetor. Euronews shkruan se ne kete muaj pritet te shenohen temperaturat mbi normalen, referuar meteorologeve. Sidoqoftë, Evropa Jugore parashikohet të mbetet përgjithësisht më e ngrohtë se zakonisht nga

Plane të reja për Brexit?

Tetori filloi, e në fund të tij, kryeministri britanik Boris Johnson kërkon ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga BE, me ose pa marrëveshje. Lopë në mes të Irlandës Veriore dhe Irlandës, do ketë së shpejti kufi për to? Një Brexit i rregulluar me marrëveshje mbetet varur tek një çështje: do të mund të pengohet një

Historia e rrallë/ Mbreti i ndjerë “fiton” betejën ligjore për 42 milion dollarë pas 80 vitesh

Një gjykatë në Londër ka vendosur që 35 milion paund (42 milion dollarë) të mbajtura në një llogari bankare në Mbretërinë e Bashkuar duhet të shkojnë tek pasardhësit e një mbreti indian, dhe jo në Pakistan. Mosmarrëveshja filloi në vitin 1948 kur Nizami (mbreti) i fundit i Hyderabad depozitoi 1 milion £ në llogari në

1 2 3 60