Bota - Page 401

Macron përpiqet të ndërmjetësojë me Iranin

Presidenti francez Emmanuel Macron u takua me homologun Iranian Rouhani në Nju Jork, në përpjekje për të bërë ndërmjetësuesin për çështjen e programit bërthamor. Një iniciativë që nuk u prit mirë nga presidenti amerikan Donald Trump. Burimi: http://abcnews.al/

“Besojmë se Ajasofja sërish do të jetë pikënisja e orës”

Kryetari i Institutit Turk të Historisë (TTK), Prof. Dr. Refik Turan, duke rikujtuar se Ajasofja më parë është pranuar si meridiani zero, shprehu shpresën se edhe në të ardhmen do t’i rikthehet e drejta e pikënisjes së orës, raporton Anadolu Agency (AA). Në kuadër të përkujtimit të Ajasofjes do të organizohen aktiviteteve nga TTK pranë

Sul.m Te.rrorist mbi një automjet policor në Turqi, 5 të plagosur

Një automjet policie sot ishte në shënjestër të një sulmi terrorist në Turqinë juglindore, tha një zyrtar vendor, raporton Anadolu Agency (AA). Mahmut Demirtas, prefekt krahinor i Adana-s, tha se një zyrtar policie dhe katër kalimtarë u plagosën lehtë nga një bombë që shënjestroi autobusin i cili transportonte personelin e policisë. Demirtas tha se një

SHBA/Trump drejt inkriminimit, demokratët nisin procedurat

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nensi Pelozi pritet të njoftojë së shpejti inkriminimin zyrtar të presidentit Donald Trump. Lajmin e bën të ditur gazeta “Uashington Post”, sipas të cilës inkriminimi i kreut të shtetit, që do të shoqërohet me një proces hetimor, ka të bëjë me kërkesën që ai i kishte bërë autoriteteve ukrainase për

Vogëlushja turke mohon thënien “vajzat nuk mund të luajnë futboll”

Një vogëlushe turke ka kundërshtuar thënien se “vajzat nuk mund të luajnë futboll”, duke luajtur për akademinë e gjigantit francez Paris Saint-Germain (PSG) në Turqi. 9-vjeçarja Zeynep Karakavak, e cila ka tërhequr vëmendjen me aftësitë e saj në futboll dhe në pasionin për lojën, në fushë garon kundër djemve. Ajo filloi të luajë futboll përkundër

1 399 400 401