Bota - Page 34

Çavuşoğlu bisedë me homologun amerikan Pompeo

12 views

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, zhvilloi një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeo, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas informacioneve nga burimet e ministrisë së jashtme, në bisedë Pompeo konfirmoi se zyrtarët ushtarak amerikanë kanë njoftuar autoritetet ushtarake turke se terroristët e YPG/PKK janë tërhequr nga rajoni i operacionit “Burimi i

Londër, parlamenti britanik voton kundër planit për përshpejtimin e Brexit

8 views

Lexime: 18 Kryeministri britanik Boris Johnson tha sonte se qeveria do ta tërheqë legjislacionin që lidhet me marrëveshjen e arritur me Bashkimin Evropian për Brexit derisa Unioni të vendosë nëse do të shtyjë datën e planifikuar për shkëputjen e Britanisë, 31 tetorin. Parlamenti në Londër hodhi poshtë planet e qeverisë për ta përshpejtuar miratimin e

Turqia dhe Rusia firmosin edhe për 6 ditë të tjera armëpushim

7 views

Lexime: 7 Turqia dhe Rusia kanë firmosur një armëpushim të ri 6-ditor në veri të Sirisë për të përfunduar evakuimin e milicive kurde Ypg. Vendimi u bë i ditur nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, në përfundim të takimit të tij me homologun rus, Vladimir Putin. Ndërkohë, luftëtarët kurdë kanë njoftuar Shtetet e Bashkuara se

Evropa Juglindore përballet me rënie dramatike të popullsisë

8 views

Lexime: 6 Deri në vitin 2050, Bullgaria parashikohet të humbasë një të katërtën e popullsisë së saj dhe pothuajse çdo vend në rajon do të zvogëlohet gjatë dekadave të ardhshme, sepse më shumë njerëz po emigrojnë sesa imigrojnë, dhe për shkak të niveleve të ulëta të lindjeve. Rënia dramatike e popullatës në Evropën Juglindore pasi

“Volkswagen” nuk kërkon alternativa për lokacion në Turqi

8 views

Gjiganti gjerman i automjeteve “Volkswagen” nuk është duke kërkuar në mënyrë aktive lokacione të reja si alternativë për fabrikën e prodhimit në Turqi, tha sot zëdhënës i kompanisë Leslie Bothge, raporton Anadolu Agency (AA). “Ne po vëzhgojmë zhvillimet shumë nga afër. Planet tona për Turqinë janë aktualisht në pritje”, tha për AA, Bothge. Në fillim

2 viktima nga moti i keq në Itali, Piemonte kërkon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

12 views

Lexime: 5 Situatë kritike në Piemonte të Italisë si pasojë e motit të keq që ka përfshirë zonën. Sipas mediave italiane janë konfirmuar dy viktima të cilat kanë qenë në automjetet e tyre dhe janë marrë përpara nga uji dhe balta. Ndërkohë disa komuna kanë mbetur të izoluara. Presidenti i rajonit të Piemontes ka kërkuar

Operacion ndaj anëtarëve të FETO-s në Turqi, 25 të arrestuar

9 views

Në kuadër të hetimeve të kryera kundër organizatës terroriste FETO njoftohet se 25 nga 60 të dyshuar janë arrestuar pasi ndaj tyre kishte një urdhër arresti me pretendimin se kanë kryer “detyra të fshehta” brenda Forcave të Armatosura Turke (TSK), transmeton Anadolu Agency (AA). Operacionet e arrestimeve janë zhvilluar në 27 qytete të ndryshme të

Trupat amerikane mbrojnë puset e naftës në Siri

14 views

Lexime: 5 SHBA-ja po mban disa trupa pranë fushave të naftës në verilindje të Sirisë për t’i mbrojtur ato nga militantët e Shtetit Islamik, njoftoi të hënën Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper. Një autokolonë prej më shumë se 100 mjetesh mbushur me trupa amerikane kaloi në Irak nga Siria të hënën, një lëvizje që pason

1 2 3 50