Bota - Page 3

Bolton për VOA-n, Presidenti Trump “i paparashikueshëm dhe i rrezikshëm”

Ish Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë John Bolton mbrojti kritikën e tij të ashpër ndaj Presidentit Donald Trump si një udhëheqës “i çoroditur”, i gatshëm të zvogëlojë sigurinë amerikane për të përmirësuar perspektivat e tij të rizgjedhjes, gjatë një interviste për Zërin e Amerikës të mërkurën. “Unë mendoj se mënyra se si

Rrufeja vret 107 njerëz në Indi

Të paktën 107 njerëz vdiqën nga goditjet e rrufeve në Indi, thanë zyrtarët, gjatë fazave të hershme të erërave vjetore të monsunit. Rreth 83 njerëz mbetën të vdekur në shtetin lindor të varfër e të Bihar pasi u goditën nga rrufeja dhe 24 të tjerë vdiqën në shtetin verior të Uttar Pradesh të enjten. Dhjetëra

Vuçiqi mburret me veten: Putini më priti vetëm mua dhe një president tjetër

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është mburrur me takimin me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, duke e vlerësuar këtë si “një gjë e shkëlqyeshme” që Putin e ka pritur “vetëm atë dhe presidentin e Uzbekistanit, Shavkat Mirziyoyev” në takimet bilaterale. Pas Paradës së Fitores në Moskë, Vuçiq u tha gazetarëve që e ndoqën atë se

Pompeo: Vendimi për aneksimin në Bregun Perëndimor i takon Izraelit

Sekretari i Departamentit të Shtetit Amerikan, Mike Pompeo, tha se i vjen keq se Autoriteti Palestinez ka refuzuar të jetë pjesëmarrës i vizionit amerikan për paqen në lindjen e mesme, e shtoi se shtetet e rajonit shpresojnë se ai vizion të arrihet, transmeton Gazeta Metro. “Më vjen keq që Autoriteti Palestinez ka refuzuar të jetë

Turqi, hapen në aeroporte qendrat e testimit për COVID-19

Turqia do të hapë qendra testimi për koronavirusin në aeroporte, deklaroi ministri turk i Turizmit, Mehmet Nuri Ersoy. Ai tha se synimet e turizmit “Turqia 2023” mbetën siç ishin planifikuar. “Synimi për 75 milionë turistë dhe i të ardhurave prej 65 miliardësh dollarë për vitin 2023 do të arrihen”, theksoi Ersoy. Ai shtoi se më

Vendet e BE-së mund të ndalojnë hyrjen e vizitorëve nga vendet me raste të larta nga coronavirusi

Vendet e Bashkimit Evropian mund të bllokojnë vizitorët nga vendet me shpërthime të rënda nga coronavirusi, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas mediave të huaja, derisa vendet evropiane përgatiten të rihapin kufijtë e tyre drejt udhëtimeve ndërkombëtare, zyrtarët në Komisionin Evropian, kanë diskutuar me vendet anëtare për të shqyrtuar se cilët vizitorët mund