Bota - Page 3

Papa Françesku lutet për mediet dhe gazetarët, të cilët ndihmojnë në krizën e coronavirusit

Papa Françesku ka falënderuar gazetarët dhe anëtarët e mediave për informimin e publikut në kohën e pandemisë së coronavirusit. “Sot do të doja që të lutemi për të gjithë ata që punojnë në media, që ndihmojnë njerëzit të kalojnë vetminë në kohë të izolimit, që shërbejnë për edukimin e fëmijëve”, tha Papa Françesku gjatë Meshës

SHBA, parashikimet 100-240 mijë vdekje nga koronavirusi

Shtëpia e Bardhë parashikon se 100,000 deri 240,000 njerëz në Sh.B.A do të vdesin nga pandemia e koronavirusit nëse vazhdojnë të ndiqen masat distancuese sociale. Parashikimet u prezantuan gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë të martën. Shtëpia e Bardhë parashikon se 100,000 deri 240,000 njerëz në Sh.B.A do të vdesin nga pandemia

“Besimi në erën e koronavirusit”- Vatikani merr masa

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një shqetësim global, dhe tashmë i ka mbërritur në oborr, Vatikani është detyruar të marrë masa. Ka ndryshuar masat e kontrollit dhe ka vendosur rregulla të reja për distancën mes besimtarëve. E nën këto masa të reja, mund të hysh në sheshin e Shën Pjetrit për të marrë

Deri tani ka të paktën 188.637 raste të koronavirusit në SH.B.A.

Ekzistojnë të paktën 188,637 raste të koronavirusit në SH.B.A dhe 3,911 vdekje, sipas raportit të CNN Health të rasteve në SHBA që zbulohen dhe testohen në vend përmes sistemeve të tij të shëndetit publik. Gjithsej përfshijnë raste nga të 50 shtetet, Uashington, DC dhe territoret e tjera të SH.B.A.-së, si dhe të gjitha rastet e

Më shumë se 400 punonjës shëndetësor kanë koronavirus

Northwell Health, sistemi më i madh i kujdesit shëndetësor në shtetin e New York, i tha CNN se rreth 470 të punësuar kanë testuar pozitivë për Covid-19. Zëdhënësi i shëndetit , Terence Lynam tha që sistemi spitalor ka pasur më shumë se 2,400 pacientë me Covid-19 në spitalet e tyre, me 3,600 pacientë të tjerë të

Qyteti në Gjermani shndërrohet në “laborator të gjallë”

Një lagje e tërë në qytetin gjerman Heinsberg do të shndërrohet në një laborator për ekspertë për të studiuar përhapjen dhe sjelljen e koronavirusit dhe të marrë në konsideratë sesi mund të ndalet. Heinsberg, një qytet në kufirin midis Gjermanisë dhe Holandës, quhet gjithashtu edhe Wuhani gjerman – qyteti ka numrin më të madh të

Merz: Ekonomia gjermane kërcënohet me pasoja të rënda

Kandidati për lider të CDU-s, Friedrich Merz ka paralajmëruar sot në lidhje me pasojat e rënda të koronavirusit në ekonominë gjermane. Ish-kreu i Grupit të deputetëve të CDU në Bundestag, në një tekst autorial në gazetën “Zeit”, shprehu besimin e tij se një numër i madh i falimentimeve dhe një rritje e madhe e papunësisë

Edhe 160 raste të reja në Serbi – pesë të vdekur

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit si pasojë e koronavirusit në Serbi, duke ngritur kështu bilancin e përgjithshëm në 28. Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 160 raste të tjera dhe numri i përgjithshëm i infektuarve është 1.060, njoftuan sot autoritetet shëndetësore serbe.