Bota - Page 2

Grevat ulin numrin e turistëve në Paris, 30 % më pak

Trena të bllokuar dhe linja metrosh të ndërprera që nga ditët e para të muajit dhejtor. Parisi është një nga qytetet më të goditura nga vala e grevave kundër reformës së pensioneve. Për këtë arsye kryeqyteti francez ka humbur shumë turistë. Sipas organizatës UMIH të sektorit të turizmit përqindja e turistëve në hotelet pariziene është

Udhëheqësit e senatit, ende të paqartë në rregullat e gjykimit ndaj Trump

Drejtuesit republikanë dhe demokratët në Senatin e SHBA janë përplasur me rregullat e gjykimit kundrejt akuzave të Presidentit Trump. Demokratët po kërkojnë siguri se dëshmitarët dhe dokumentet do të lejohen, për të mundësuar atë që ata e përcaktojnë një gjykim të drejtë. Demokrati Chuck Schumer thotë se zbulimi i një emaili “shpërthyes” në lidhje me

175 milionë dollar ndihmë ushtarake për shtetet e Baltikut, SHBA: Mbrojtje në hapësirën ajrore

Shtetet e Bashkuara bëjnë me dije se do të dërgojnë ndihmë ushtarake me vlerë 175 milionë dollarë në vendet baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë për vitin 2020. Njoftimi është komunikuar edhe nga Ministria e Mbrojtjes së Estonisë. Në deklaratë thuhet se Uashingtoni ka dhënë 125 milion dollar ndihmë të përgjithshme ushtarake. Ndërkohë 50 milion

Ndotja atmosferike, mbyllen shkollat në provincën e Teheranit

Autoritetet iraniane kanë njoftuar se shkollat e provincës së Teheranit do të mbyllen deri të premten për shkak të normave të larta të ndotjes atmosferike. Autoritetet njoftojnë se një re e dendur mbuloi kryeqytetin iranian, për të tretën ditë radhazi duke “zhdukur” plotësisht malet e Alborzit. “Të gjitha shkollat e provincës së Teheranit, duke nisur

“Turqia nuk mund të mbajë e vetme një fluks tjetër refugjatësh”

ANKARA (AA) – Ömer Çelik, zëdhënësi i partisë turke në pushtet, Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), ka deklaruar se Turqia nuk do të jetë në gjendje të mbajë e vetme një fluks tjetër refugjatësh, raporton Anadolu Agency (AA). “Ne kemi informacione për një fluks tjetër të refugjatëve nga atje (krahina veri-perëndimore e Idlibit

Vendet më të pasura në Europë

Jakub Marian ka treguar nëpërmjet një harte pasurinë mesatare në Evropë. Të dhënat bazohen në analizën e Credit Suisse, botuar çdo vit në raportin e pasurisë së tyre. Sipas Marian, Credit Suisse mat pasurinë duke shtuar vlerën e aktiviteteve financiare dhe aktiviteteve jo-financiare dhe më pas duke zbritur borxhin. Harta tregon vlerën mesatare të kësaj

Presidenciale/ Kroacia shkon në balotazh: Milanoviç përballë Kolinda Grabar

Ish – kryeministri kroat Zoran Milanoviç fitoi raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në vend. Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, pas zgjedhjeve presidenciale te zhvilluara dje ne Kroaci, kandidati i Partisë Social Demokrate rezulton me 29.5%, përpara Presidentes se qendrës se djathtë në largim Kolinda Grabar-Kitaroviç, qe renditet në vendin e dytë me 26.7%. Kandidati

1 2 3 57