Bota - Page 2

Parlamenti turk dënon dhe refuzon rezolutën e Kongresit amerikan për pretendimet armene

1 views

Kuvendi i Madh Popullor i Turqisë (TBMM) me një deklaratë të përbashkët ka dënuar dhe refuzuar rezolutën e Kongresit amerikan për pretendimet armene. Pas një mocioni të ngjashëm të Dhomës së Përfaqësuesve, Senati i SHBA-ve miratoi njëzëri një rezolutë që i njeh pretendimet armene mbi ngjarjet e vitit 1915. Qëndrimi i Turqisë për ngjarjet e vitit 1915 është

Forcat turke mbyllin tunelet e YPG/PKK-së në veri të Sirisë

2 views

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë lëshoi sot një video ku tregon forcat turke duke mbyllur tunelet e ndërtuara nga grupi terrorist YPG / PKK brenda zonës së operacionit antiterrorist të vendit në veri të Sirisë, raporton Anadolu Agency (AA). Në një postim në Twitter, Ministria duke publikuar videon shkroi: “Tunelet të cilat u ndërtuan nga

Ministri turk i Mbrojtjes: Rezoluta armene është e pabazë

1 views

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, ka thënë se politikanët nuk kanë asnjë bazë për të marrë vendime në lidhje me çështjet historike, duke kundërshtuar kështu miratimin e rezolutës për ngjarjet e vitit 1915 nga ana e ligjvënësve amerikanë, raporton Anadolu Agency (AA). “Politikanët që marrin vendime apo bëjnë pretendime në lidhje me çështjet historike

Beteja për klimën, Këshilli Europian miraton marrëveshjen, neutralitet brenda vitit 2050

1 views

Këshilli Europian miratoi përfundimet e nxjerra për ndryshimet klimatike. Lajmi u konfirmua nga presidenti Çarls Mishel duke shtuar se liderët e Bashkimit Europian kanë gjetur një marrëveshje për objektivin e rëndësishëm të emetimeve zero Brenda viti 2050. Kancelarja gjermane Anxhela Merkel u shpreh e kënaqur për shkak se nuk ka pasur përçarje, përveç Polonisë e

Turqia vendos ish-kreun e Fatahut në listën e më të kërkuarve

1 views

Turqia ka vendosur ish-udhëheqësin e Fatahut, Mohamed Dahlan, në listën e kategorisë së terroristëve më të kërkuar për lidhjet me Organizatën Terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të shtetit të mposhtur të vitin 2016, njoftoi sot Ministria e Brendshme, transmeton Anadolu Agency (AA). Për informata që mund të çojnë në kapjen e Dahlan, institucionet

“Një natë zhgënjyese”, Jeremy Corbyn fajëson veten për humbjen e partisë

2 views

Boris Johnson do të kthehet në “Downing Street” me një shumicë të madhe pasi konservatorët kanë marrë shumicën e votave, në zgjedhjet që u realizuan në Britaninë e Madhe. Ndërkohë për rezultatet zhgënjyese Jeremy Corbyn fajësoi veten për humbjen e partisë. “Kjo është padyshim një natë shumë zhgënjyese për Partinë e Punës,” pranoi Corbyn. Ai tha

6 000 euro për person, goditet rrjeti i trafikantëve

4 views

Operacioni i përbashkët i forcave të sigurisë greke dhe italiane në koordinim me Eurojust, Njësia Europiane e Bashkëpunimit Gjyqësor, ka goditur një rrjet trafikantësh, të cilët transferonin dhjetëra migrantë të Greqisë drejt jugut të Italisë. 99 migrantë klandestinë, 29 persona të përfshirë në këto trafiqe të paligjshme mes Greqisë dhe Italisë u identifikuan dhe u

LISTA/ Forbes: Angela Merkel sërish gruaja më e fuqishme në botë edhe për 2019

3 views

Kancelarja gjermane Angela Merkel është “kurorëzuar” përsëri si gruaja më e fuqishme në botë nga Forbes. Kancelarja gjermane kryeson listën e Forbes 2019 e ndjekur nga kryetarja e Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde nga Franca, dhe Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi. Merkel u vlerësua për qëndrueshmërinë e saj, për qëndrimin përballë

Erdoğan: Shoqëritë që nuk prodhojnë art dhe kulturë janë të destinuara të shtypen

2 views

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se shoqëritë pa prodhime dhe pasuri kulturore dhe artistike janë të destinuara të shkelen nga hegjemonia e shoqërive të fuqishme, raporton Anadolu Agency (AA). Këto komente Erdoğan i bëri në ceremoninë e ndarjes vjetore të çmimeve presidenciale për kontribuesit në fushën e artit dhe kulturës në Kompleksin Presidencial

Rusia dëbon dy diplomatë gjermanë

1 views

Rusia shpalli sot dy diplomatë gjermanë persona non grata. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme ruse tha se punonjësve të ambasadës gjermane në Rusi u është kërkuar të largohen nga vendi brenda një jave. Më parë, Ambasadori gjerman Géza Andreas von Geyr u thirr në ministri për dëbimin e dy diplomatëve rusë nga Gjermania. Javën

1 2 3 50