Bota - Page 107

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë dënon vendimin për ndarjen e Çmimit Nobel për Handke

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë e ka dënuar vendimin për ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsi 2019 për shkrimtarin austriak Peter Handke, transmeton Anadolu Agency (AA). “Dënojmë ashpër ndarjen e Çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2019 për Peter Handke i cili mohon genocidin në Bosnjë dhe është përkrahësi më i madh i Millosheviçit i

Turqia deporton një luftëtar të huaj Te.rrorist australian

Ministria e Brendshme e Turqisë ka njoftuar se ka deportuar në vendin e tij një lufëtar të huaj terrorist me origjinë australiane, transmeton Anadolu Agency (AA). Nëpërmjet një deklarate nga ministria turke thuhet se janë në vazhdim deportimet e lufëtarëve të huaj terroristë drejt vendeve të tyre. Në kuadër të procesit të deportimit për lufëtarët

Kalın kërkon tërheqjen e Çmimit Nobel për Peter Handke

Zëdhënësi i Presidencës Turke, Ibrahim Kalın ka bërë thirrje që të tërhiqet vendimi për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin e Sebrenicës dhe i cili mbron kriminelët serbë të luftës, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një postim nga llogaria e tij në Twiter, Kalın ka rikujtuar

Moti i keq bllokon Zelandën e Re, mbyllen autostradat kryesore

Zelanda e Re është përfshirë nga moti i keq duke shkaktuar edhe mbylljen e disa autostradave kryesore në ishullin e jugut. Për shkak të shirave të rrëmbyer autoritetet njoftojnë se janë bërë bërë disa evakuime. Në një deklaratë nga këshilli i distriktit Timaru, banorët që jetojnë pranë lumit Rangitata afër qytetit Timaru në bregdetin lindor,

Serbia bëhet me helikopterë të rinj nga Rusia

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, inspektoi të premten pranimin e helikopterëve të rinj të forcave serbe, përfshirë edhe katër helikopterë rusë Mi-35. Në një ceremoni në bazën ajrore në Beograd, ai falënderoi Rusinë për mbështetjen ndërsa lavdëroi helikopterët Mi-35 që sipas tij “nuk kanë asnjë rival në botë”. Armatosja e Serbisë nga Rusia ka nxitur

Çmimi Nobel në Letërsi për austriakun Handke, zyrtarë të lartë bojkotojnë ceremoninë

Shkrimtari austriak pro-serb, Peter Handke, merr të shtunën çmimin e tij Nobel në Stockholm për letërsi. Një çmim që ngjalli shumë polemika. Ish-zyrtarë të lartë të Akademisë Suedeze kanë vendosur që të bojkotojnë ceremoninë e ndarjes së këtij çmimin për Handken. Ish-sekretari i përhershëm i Akademisë suedeze i cili vazhdon të jetë anëtar, Peter England,

“Turqia përmbushë obligimet e saja brenda NATO-s”

Turqia përmbushë obligimet e saja brenda NATO-s me kontributet financiare dhe ushtarake, tha ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, gjatë një ngjarjeje në Ankara, raporton Anadolu Agency (AA). “Ne qëndrojmë prapa obligimeve tona, si me kontributet financiare, ashtu edhe me përpjekjet e ushtarëve tanë heronj”, tha Hulusi Akar. Ai gjithashtu tha se janë “të