Bota - Page 105

Erdoğan: Turqia ka kapur gruan e Al-Baghdadit

Turqia ka kapur gruan e liderit të vrarë të DEASH-it, Abu Bakr al-Baghdadi, njoftoi presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).  “Po e njoftoj për herë të parë, ne gjithashtu kemi kapur edhe gruan e Baghdadit”, tha Erdoğan në ceremoninë e shënimit të 70-vjetorit të themelimit të Fakultetit Teologjik të Universitetit të Ankarasë. Erdoğan përshkroi terroristin si

Merkel për “Der Spiegel”: Zhgënjimi nuk duhet ti drejtojë gjermanët te ekstremi i djathtëGerman Chancellor Angela Merkel speaks during a debate on the futur of Europe during a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, November 13, 2018. – German Chancellor Angela Merkel on November 13 made a clear call for a future European army, in an apparent rebuke to the US president who has called such proposals “very insulting”. Addressing European MEPs on her vision for the future of Europe, Merkel also called for a European Security Council that would centralise defence and security policy on the continent. (Photo by FREDERICK FLORIN / AFP) (Photo credit should read FREDERICK FLORIN/AFP/Getty Images)

Merkel për “Der Spiegel”: Zhgënjimi nuk duhet ti drejtojë gjermanët te ekstremi i djathtëGerman Chancellor Angela Merkel speaks during a debate on the futur of Europe during a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, November 13, 2018. – German Chancellor Angela Merkel on November 13 made a clear call for a

Turqi, arretsohen 9 persona për lidhje me FETO-n

Gjithsej nëntë persona janë arrestuan në Turqi për lidhjet e tyre të dyshuara me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas tentimit të mposhtur për grusht shteti në vitin 2016, transmeton Anadolu Agency (AA). “Prokurorët në provincën Izmir të Egjeut lëshuan urdhërarreste për 14 të dyshuar me akuzën e përdorimit të aplikacionit të mesazheve të

“Freedom House”: Qeveritë po përdorin mediat sociale si mjete survejimi dhe manipulimi zgjedhor

Lexime: 5 “Qeveritë po përdorin mediat sociale për të sabotuar vetë zgjedhjet dhe për të monitoruar shtetasit e tyre”, kështu shprehet Allie Funk, bashkëautore e raportit të titulluar  “Liria në rrjet 2019”(“Freedom on the Net 2019”). Organizata me seli në SHBA që vëzhgon demokracinë dhe liritë ka publikuar raportin më të fundit, e cila vendos

Turqia neutralizon dy Te.rroristë të PKK-së në Irakun verior

Forcat turke të sigurisë “neutralizuan” dy terroristë të PKK-së në Irakun verior, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA). “Dy terroristë të PKK-së u neutralizuan në operacionin e mbështetur nga ajri të kryer në rajonin Haftanin brenda fushëveprimit të operacionit në vazhdim Kthetra-3 në Irakun verior”, tha Ministria në Twitter.