Bota

Danimarka hap kufijtë për çiftet që mbetën të ndarë nga Coronavirusi

Danimarka ka hapur kufijtë për çiftet që kishin mbetur të ndarë nga bllokimi për shkak të koronavirusit.Që nga e hëna, partnerët që banojnë në vendet nordike ose Gjermani mund ta vizitojnë Danimarkën. Rregullat aktualisht kërkojnë që njerëzit ta vërtetojnë lidhjen e tyre të dashurisë me foto, tekst mesazhe apo e-maila.Por, Ministri i Drejtësisë Nick Hækkerup

​BE: Bashkëpunim mes vendeve për të rihapur kufijtë për turistët

Duhet një koordinim dhe shkëmbim i informacionit midis shteteve anëtare dhe Komisionit Europian që gradualisht të garantojnë lirinë e lëvizjes në BE, deklaroi sot zëdhënësi i KE. Zëdhënësi theksoi se “sot pasdite do të zhvillohet një mbledhje në nivel ekspertësh, e përqendruar në tematikat e kufijve”. Në këtë kontekst duhen të shkëmbehen informacione për menaxhimin

​Hungaria parashikon heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme më 20 qershor

Gjendja e jashtëzakonshme, e miratuar në Hungari për luftën kundër koronavirusit të ri, pritet të hiqet më 20 qershor, theksoi sot qeveria e kryeministrit, Viktor Orban, akuzuar se kishte përfituar nga pandemia për riforcimin e pushteteve të tij. “Një projektligj që i kërkon qeverisë t’i japë fund gjendjes së jashtëzakonshme do t’i paraqitet sot Parlamentit”,

Në Australi fillon testimi i vaksinës kundër coronavirusit

Ka filluar procesi eksperimentues i testimit të vaksinës kundër coronavirusit të ri (COVID-19) te njerëzit në Australi. Kompania amerikane Novavax ka filluar një provë klinike të vaksinës, kurse drejtori i hulumtimit, Dr. Gregory Glenn, konfirmoi se faza e parë e testimit të vaksinës kryhet tek vullnetarët në Australi, transmeton Anadolu Agency. Si pjesë e fazës

Wuhani kreu 6.5 milionë teste të Coronavirusit për nëntë ditë

Qyteti qendror kinez, Wuhan kreu më shumë se 6.5 milionë teste të koronavirusit në 9 ditë, sipas mediave shtetërore, një veprim drastik nga autoritetet për të parandaluar një valë të dytë të infeksioneve në epiqendrën e  pandemisë globale. Testi në të gjithë qytetin e Wuhanit erdhi pasi gjashtë raste të reja u shfaqën në një

Salvini shpëton nga gjykimi, senati nuk i heq imunitetin

Komisioni i imuniteteve në Dhomën e Senatit në Parlamentin italian ka votuar kundër heqjes së imunitetit të senatorit për Liderin e Levizjes Lidhja, Matteo Slavini. Heqja e imunitetit të mandatit të senatorit kishte ardhur me kërkesë të Prokurorisë së Palermos e cila kërkon nisjen e një procesi gjyqësor ndaj Matteo Salvinit në kohën kur ishte

Kryeministri holandez nuk e vizitoi të ëmën që po i vdiste, për të respektuar masat kundër COVID-19

Kryeministri holandez Mark Rutte nuk kishte mundur të vizitojë të ëmën e tij që po vdiste, vetëm dhe vetëm që ishte zotuar se do të respektojë masat e kufizimit në luftën kundër përhapjes së coronavirusit, raporton The Guardian. Lajmi për Rutte u publikua në kohën kur në shumë vende të botës, politikanët po kritikohen që nuk

Tërmeti e dridhë vendin, shikoni reagimin e kryeministres gjatë konferencës live

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern po zhvillonte një konferencë për shtyp nga godina e qeverisë për heqjen e masave kufizuese të COVID-19, teksa një tërmet me magnitudë 5,8 goditi vendin. Megjithëse tërmeti ishte i fuqishëm, Ardern ruajti qetësinë para kamerave. ”Po ndodh një tërmet, është një tronditje e madhe. Nëse shihni gjërat pas