Category archive

Технологија

Posted on во категоријата Технологија

Вештачката интелигенција го олеснува животот, но какво е најлошото сценарио?

Технологијата и “дигиталниот живот” го променија светот, а веќе не може да си го замислиме секојдневието без компјутер, паметен телефон или интернет. А во тој наш “дигитален живот” полека влегува и вештачката интелигенција. Таа речиси незабележително ги менува нашите секојдневни навики и го унапредува нашиот живот. Но, како нашиот живот ќе изгледа во иднина? Токму… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

Рендери на Galaxy S10 Lite прикажуваат еднакви рамки околу екранот

Samsung Galaxy S10 Lite (ова можеби не е конечното име на телефонот) е интересен уред, бидејќи ќе биде единствен во претстојната серија на смартфони со рамен екран, со големина од 5,8-инчи. Закривените рабови на останатите модели помагааат рамките од страните да изг ледаат помали. Меѓутоа, рамниот екран од концептот кој ни го донесува @IceUniverse има убава… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

McLaren 6T е најнапредниот смартфон на OnePlus досега (ВИДЕО)

McLaren и OnePlus објавија нова соработка и го открија првиот резултат од неа. Тоа е специјална верзија на познатиот OnePlus 6T вклучувајќи портокалов акцент на стаклениот заден панел кој се здобил и со текстура на јаглеродни влакна. Другите промени во однос на стандардното издание на OnePlus 6T вклучуваат 10GB RAM (меморијата за апликации е 256GB)… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

Кинескиот суд забрани продажба на постари модели на iPhone

Кинески суд наложи забрана за продажба на повеќе постари модели на iPhone во Кина, поради спорот кој производителот на чипови Qualcomm, инаку кинески снабдувач, го води против Apple во врска со патентите. Судот во кинескиот град Фуџоу, според соопштението на Qualcomm, утврдил дека Apple во два случаја го прекршил Законот за заштита на патенти кои… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

IDC: PC пазарот продолжува со опаѓа, со исклучок на 2-во-1 уредите

Според новото истражување на компанијата IDC, пазарот кој ги опфаќа уредите како што се десктоп компјутерите, преносните компјутери, таблет уреди, мобилни работни станици и 2-во-1 уреди продолжува со намалување на бројот на испораките. Целокупниот пазар, односно испораките на наведените производи би требало во 2022. година да изнесуваат 378 милиони примероци, во однос на испораките од… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

Samsung го претстави Galaxy A8s, првиот смартфон со вградена камера во екранот

Јужнокорејската компанија официјално го претстави паметниот телефон и потврди многу од карактеристиките што сите очекуваа да ги видат. Најинтересната карактеристика на Samsung Galaxy A8s несомнено е предната камера која е вградена во самиот екран. За да се постигне овој ефект, инженерите на компанијата направија мала дупка во горниот лев агол,користејќи специјални ласери. Новиот паметен телефон е… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

Следната година ќе биде во знакот на смартфоните со 48-мегапикселни камери

Веќе неколку производители најавија дека имаат во план да понудат паметни телефони со подобрени карактеристики на камерата. Sony и Samsung најавија вградување на подобрени камери од 48 мегапиксели во своите паметни телефони, кои наскоро би требало да се најдат во продажба. Влијанието на овие две компании предизвика интерес и кај останатите производители, па уште неколку од… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

macOS: Dark Mode за Chrome пристигнува на почетокот на 2019

Една од карактеристиките која macOS Mojave на Apple ја имплементира е поддршката за темен режим (Dark Mode). Ова значи дека кога ќе се примени, некои апликации добиваат потемна тема, која не ги заморува очите кога се гледа во услови на слабо осветлување. За жал, оваа опција не е применлива на сите апликации, бидејќи и програмерите… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

Откриени големините на екрани на Samsung Galaxy S10 серијата

Познатиот дојавувач Evan Blass @evleaks) објави три рендери што би требало да ја претставуваат претстојната Galaxy S10 серија на компанијата Samsung. Меѓутоа, во објавата специфично е нагласено дека рендерите се базирани на очекувањата на производителите на куќишта за телефони. Според наводите од рендерите, најмалиот и најдостапен Galaxy S10 Lite ќе има 5.8-инчен екран со punch hole отворот за камера… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

Смартфоните со 5G технологија ќе бидат поскапи за 200 до 300 долари

Со најавата за првиот 5G телефон на компанијата Samsung се очекува дека многу од останатите производители ќе „се залепат” на трендот и ќе произведуваат смартфони со оваа технологија. Она што нема да ги израдува потрошувачите е цената на овие телефони, која изгледа дека ќе биде многу повисока отколку што првично се очекуваше. OnePlus изгради репутација… Продолжи да читаш

1 2 3 52
оди на почеток