Category archive

Спорт - page 641

Posted on во категоријата Спорт

Бонучи објасни зошто овој состав на Јувентус е најсилен и посебен

Актуелниот италијански првак, Јувентус гази се пред себе во оваа натпреварувачка кампања како во домашниот шампионот и Лигата на шампионите, односно нивниот учинок е девет победи во девет натпревари. Овие резултати донесоа посебно задоволство и самодоверба кај клубот од Торино, а повратникот во таборот на „бјанконерите“ Леонардо Бонучи објасни зошто овој состав е најсилниот за… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Каран: Со Шкупи сакам да излеземе во Европа, но и да – извадиме играчи!

Македонскиот прволигаш Шкупи доби ново тренерско име, во турската фудбалска легенда Умит Каран, екс-фудбалер на Галатасарај и некогашен репрезентативец на гореспоменатата земја.  Каран доаѓа во нова средина, а за Шкупи има само пофални зборови како име. Како тим, вели дека треба да се работи, за да дојдат подобри резултати и да се извлече тимот од… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Ангеловски: Ние имаме јасна цел, ќе биде уште подобро…

Македонската сениорска фудбалска репрезентација ја очекуваат средби со Лихтенштајн (13. октомври, Национална арена „Филип Втори“) и Ерменија (16. октомври, „Вазген Саргсјан“) за кои денеска селекторот Игор Ангеловски го објави списокот. На истиот има 21 фудбалер, односно имаме тројца повратници како Адеми, Хасани и голманот Шишковски. Меѓутоа има една дилема и тоа околу членот на Ријека, Дарко Велковски… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Gol.mk анкета: Кој го постигна најубавиот погодок во ЛШ оваа недела – Нејмар, Дибала или Ракитиќ?

Второто коло од Лигата на шампионите донесе неколку изненадувања, елитен фудбал и спектакуларни голови. Особено се издвоија оние на Нејмар против Црвена Звезда, Пауло Дибала на мечот со Јанг Бојс и на Иван Ракитиќ на „Вембли“ во дуелот со Тотенхем.  Бразилецот го отвори резултатот на „Паркот на принцевите“ против српскиот првак со прекрасен гол од… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Ламела му се заблагодари на Меси: Татко ми ќе ме убиеше…(Видео)

Шпанскиот шампион Барселона ја прекина серијата на лоши резултати и обезбеди триумф над Тотенхем од 4-2 во рамките на второто коло во Лигата на шампионите. Каталонците беа разиграни, решени да дојдат до триумфот и тоа донесе резултат со тоа што во главна улога беше Лионел Меси кој постигна два погодоци, а учествуваше директно и во… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Дарко Велковски го повредил бутниот мускул, пак го чека подолга пауза!?

Македонија во вториот прозорец од Лигата на нациите, во третиот и четвртиот натпревар, многу веројатно ќе оди без стоперот Дарко Велковски, кој се здобил со нова повреда и во последен момент му зададе проблем на селекторот Игор Ангеловски. На еден од тренинзите на Ријека, нашиот стопер ја повредил задната ложа, но не на претходно повредената… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Мајорга конечно се охрабрила да проговори за сексуалниот напад: Позната причината за повторното отварање на ,,случајот Роналдо”

Движењето ,,MeToo” покренато од сексуалните скандали кои оваа година го преплавија Холивуд придонесе обвиненијата за сексуални напади да станат се поактивни во јавноста, но и да се прошират врз разни област. Токму тоа и беше причината сексуалниот напад врз Кетрин Мајорга извршен од страна на Роналдо да стигне во јавноста. За потсетување изминативе денови ,,Лас… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Ова изгледа СТРАШНО – стадионот на Наполи има пропусти опасни по малите деца

Вчера Наполи го совлада Ливерпул со голот на Лоренцо Инсиње во последните моменти од мечот со што ја направи групата Ц уште поинтересна. Калчолигашот се искачи на врвот на табелата, а до крајот ќе води голема битка за пласман во нокаут фазата со „црвените“ на Јирген Клоп и екипата на ПСЖ, која вчера си поигра… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Публицитетот на Роналдо го достигна дното: Сега дојде на ред и минатото на неговата избраничка

Веста која излезе пред неколку денови, во врска со наводниот сексуален напад извршен во 2009 година од страна на Роналдо врз вработена во казино ресорт во Лас Вегас, станува се позамрсено од ден на ден. Откако излезе видеото на Роналдо во Лас Вегас во 2009 година, која е во постојана комуникација со Кетрин Мојорга, во… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Големо враќање: Серија А ја мина Премиер лигата на УЕФА ранг-листата

Италијанските клубови повторно се оние старите во Лигата на шампионите, а во рамките на второто коло од елитниот фудбалски фудбал, направија нешто, што не го оствариле веќе 13 години. Имено, Јувентус, Рома, Интер и Наполи славеа победи, а последен пат сите четири претставници од „чизмата“ во едно коло славеле триумф во исто коло, во ноември 2005 година. Исто така, првпат… Продолжи да читаш

оди на почеток