Category archive

Спорт - page 628

Posted on во категоријата Спорт

Тухел решен да го појача ПСЖ со нови имиња: На неговиот список се…

Германскиот стручњак Томас Тухел, кој оваа сезона го препороди францускиот шампион Пари Сен Жермен си постави две цели, да ја продолжи доминацијата во домашните натпреварувања и да се обиде да го освои трофејот во Лигата на шампионите, нешто што не им успеа на неговите претходници и покрај сериозните инвестиции на клубот. Но, за да му… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Откриени првите пет номинирани фудбалери за „Златната топка“, меѓу нив еден голман

Француски „Франс Фудбал“ и „Л’Екип“ денес започнаа со откривање на сите 30 номинирани фудбалери во трката за „Златната топка“. Првите пет имиња се Карим Бензема, Серхио Агуеро, Единсон Кавани, Герет Бејл и Алисон Бекер.  Исто така, ќе бидат откриени имињата на 15 фудбалерки и 10 фудбалери до 21 години, во пресрет на церемонијата на 3… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Милосављев ,,царува” на голот: Ја има најдобрата втора одбрана на колото во ЛШ (Видео)

Човекот кој ,,царува” на голот на Вардар, Дејан Милосављев очигледно станува незаменлив на голот на ,,црвено-црните”. Со неговите одбрани придонесе многу брзо да се заборави неговиот претходник Арпад Штербик и да постави нови одбранбени постулати. Милосављев со одличните одбрани се најде на второто место на најдобри одбрани. Неговата мајсторија можете да ја погледнете ОВДЕ. Извор: https://derbi.mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Мирчевски има „снајпер“ во ногата, два ЕВРОГОЛА од слободен на Македонецот!

Поранешната голема надеж на битолскиот фудбал, Мартин Мирчевски, ова лето се реши за интернационална кариера, и дресот на Беласица го промени со оној на Трепча 89, каде бележи одлични партии и веќе има постигнато четири гола.  Младиот офанзивец важи за специјалист за слободни удари, а тоа го докажа вчера на натпреварот против Фљамуртари. Мирчевски за… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Марез појасни кој бил неговиот план пред да го изведе катастрофалниот ппенал

Ријад Марез можеше да биде вистински херој на големото дерби кое се одигра во англиската Премиер лига, но наместо тоа, тој се претвори во најголем трагичар бидејќи го промаши пеналот кој ќе му донесеше важна победа на Манчестер Сити. Крилниот играч на Сити го утна пеналот за кој се избори Сане во 86-та минута, а… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

КК Водњански лисици бара објаснувања: Зошто не играме во Првата лига кога ја изборивме на терен

КК Водњански лисици со соопштение го искажа својот револт заради неколку перипетии ова лето кои придонесоа оваа екипа да не е натпреварува во Првата кошаркарска лига, иако на теренот се избори за настап.Тие главен виновник пронајдоа во МКФ, која што ја обвинија за неколку непринципиелности. Соопштението ви го пренесуваме во целост.СООПШТЕНИЕ ОД УПРАВНИОТ ОДБОР НА КОШАРКАРСКИОТ… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Војдан и Олденбург доживеаа неочекувана елиминација во Купот на Германија

Македонскиот репрезентативец, Војдан Стојановски со својот Олденбург претрпе пораз од Јена со 94-91 и на тој начин доживеа елиминација во Купот на Германија. Тимот на Олденбург одигра одлично во првите 20 минути кои ги доби со 53-41, но во вториот дел ситуацијата се промени на теренот, Јена беше далеку подобра и успеа да се избори… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Мо Фарах со европски рекорд победи на маратонот во Чикаго

Легендарниот британскиот атлетичар, кој во последните две години се преориетира само на трчање маратони, Мо Фарах победи на маратонот во Чикаго со време на нов европски рекорд. Фарах маратонот го истрча за време од два часа, пет минути и 11 секунди и го подобри неговото најдобро време за 70 секунди. Мосинет Геремев од Етиопија го освои второто,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Атинските гиганти играа реми, ПАОК се оддалечи на врвот

Големото атинско деррби на последните два шампиони на Грција, АЕК и Олимпијакос заврши без победник, 1-1, а домаќинте се тие кои се спасуваа со гол во самиот финиш. Со голот на Костас Фортунис во 58. минута, Олимпијакос поведе со 0-1. Како и секое грчко дерби, пак многу тензии го окарактеризираа дуелот на двата клуба кои имаа… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Германец го реши московското дерби, Зенит осетно се одлепи на врвот

Откако пред неколку дена го победи Реал Мадрид во Москва, екипата на ЦСКА пред своите гледачи претрпе пораз од шампионот во руската Премиер лига, Локомотив со 0-1. Во тврд натпревар екипата на Сергеј Гончаренко се изнапромаши во првиот дел, кога еднаш и рамката на голот ги спаси гостите. Казната за промашувањата падна во 88. минута… Продолжи да читаш

оди на почеток