Category archive

Спорт - page 600

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Сам свој мајстор – си асистираше и постигна гол со „ножички“ кандидат за наградата „Пушкаш“

Еден од поубавите голови оваа сезона доаѓа од Португалија, поточно од мечот помеѓу Трофензе и Мирандес, кој заврши во полза на домашната екипа. Стрелец на погодокот беше Телмо Кастанхеира, а начинот на кој што се запиша во листата на стрелци ги одушеви фудбалските фанови ширум Европа. По еден корнер, топката стигна на 11 метри, каде… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Англија игра во транс, за 22 минути со ТРИ ГОЛА ги потопи Шпанците!

Фудбалската репрезентација на Англија има огромно водство од 0-3 на дерби дуелот од Лигата на нации против големиот ривал Шпанија.  Фудбалерите на „Гордиот Албион“ играат во транс на „Естадио Бенито Виљамарин“ во Севиља и за само 22 минути трипати ја затресија мрежата на Давид Де Хеа. Резултатот го отвори Рахим Стерлинг, на 0-2 зголеми Маркус… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

НБА „кражба“: Заработи 300.000 за постигнат поен, 1,3 милиони долари по натпревар

По две разочарувачки сезони во дресот на Њујорк Никс, Јоаким Ноа ќе си замине од екипата. Раководството одлучи да се раздели со играчот кој требаше да биде големо засилување во потрагата на тимот по плеј-оф кошарка. 33-годишниот ветеран ќе добие 37,82 милиони долари, кои требаше да ги заработи во следните две сезони.  Откако пристигна во… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: ВОЕНА СОСТОЈБА во Севиља, главни виновници – англиските хулигани!

Вечерва со почеток од 20:45 часот во Севиља ќе се одигра дерби средба во рамки од Лигата на нации, во која Шпанија ќе ја пречека репрезентацијата на Англија. Фудбалскиот спектакл беше најавен на нефудбалски начин, а најголеми виновници по кој знае кој пат се англиските хулигани. Околу 3.000 од нив се појавија во центарот на… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Червар го скрати списокот: Со Карачиќ и Јагањац против Швајцарија и Белгија

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар го објави конечниот список на ракометари на кои ќе смета на претстојниот старт на квалификациите за ЕП 2020 година.  Светскиот ракометен гигант кон крајот на овој месец ќе се сретне со селекциите на Швајцарија и Белгија, а за овие натпревари Червар на располагање ќе има 18 ракометари. Во… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Роналдо преговара за размена на дресовите на Погба и Дибала

Во пресрет на големото дерби на третото коло на Лигата на шампионите меѓу Манчестер Јунајтед и Јувентус, британскиот медиум „Мирор“ открива дека Кристијано Роналдо е директно вклучен во преговорите на двата клубови да направат размена на играчи.  Всушност, во фокусот се Пауло Дибала и Пол Погба кои во овие моменти не се задоволни од статусот… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Манифестацијата „Охрид трчаТ“ промовирана на софискиот маратон

Најголемата и најмасовната спортската манифестација во Охрид, атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“ имаше успешна промоција на атлетскиот маратон во бугарската престолнина, Софија.Осумчлена охридска експедиција на експото на маратонот во Софија го промовираше спортскиот настан и градот кој оваа година беше домаќин на 1.100 учесници. „Манифестацијата „Охрид трчаТ“ беше промовиран на уште еден голем настан. Со учеството и… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Го сакате Барди? Но, сега за 50 милиони евра: Енис добива нов договор од Леванте

Еден од најдобрите македонски фудбалер Енис Барди на фантастичен начин ја започна и втората сезона во дресот на шпански Леванте. Македонскиот репрезентативец во овој момент е во Ереван каде се подготвува за утрешниот натпревар против Ерменија, а кога ќе се врати во Валенсија го очекува големо изненадување.  Тамошните медиуми откриваат дека раководството на Леванте веќе… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ФотогалеријаСо менталитетот од Торино, Хаифа, Гибралтар – Македонија дојде да доминира и во Ереван

Наместо во 9:30 наутро, официјалниот тренинг македонската репрезентација го одржа четири часа подоцна. Момците на Ангеловски го има првиот контакт со тревникот на стадионот „Вазген Сарксјан“ во Ереван. Сите фудбалери се здрави и му се на располагање на селекторот. Скоро сигурно ќе се менува составот за разлика од мечот во петокот против Азербејџан, а измени… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Ангеловски: Ќе играме како да имаме ист број на бодови со Ерменија, како да е одлучувачки меч!

Неколку часа подоцна од предвидениот термин, селекторот и капитенот на нашата репрезентација, зборуваа на официјалнат рпес-конференција пред четвртиот натпревар од групата во Лигата на нации меѓу Ерменија и Македонија, утре попладне во Ереван. Ангеловски ги отфрли калкулациите и најави дека Македонија ќе игра само на победа, како и на трите претходни средби оваа есен. „Не… Продолжи да читаш

оди на почеток