Category archive

Спорт - 3 страна

Официјално: Емре Чан е фудбалер на Јувентус

во категорија Спорт од

Прочитајте поврзани статии

Load More In Трансфер зона

Извор: https://sportski.mk/

Oфицијално: Мурињо доби засилување од 52 милиони фунти

во категорија Спорт од

Попладнево на официјалната страна на Манчестер Јунајтед беше и официјално потврдено дека Бразилецот Фред е нов играч на Манчестер Јунајтед.

Фред долго време се поврузваше со „ѓаовлите“, а денес стигна официјалната потврда.

Бразилецот во Манчестер Јунајтед пристигнува за сума од 52 милиони фунти.

Во професионалната кариера освен Шахтјор настапуваше само уште за бразилскиот Интенационал. Како младинец го носеше сресот на Атлетико Минеиро и Порто Алегре.

Фред утрово ги помина медицинските прегледи во Манчестер и стави потпис на петгодишен договор со можност истиот да биде продолжен на уште една.

Извор: https://sportski.mk/

ВАР реагираше, Австралија изедначи – Јединак стрелец! (видео)

во категорија Спорт од

Прочитајте поврзани статии

Load More In Светско првенство во фудбал – Мундијал во Русија 2018

Извор: https://sportski.mk/

ФИФА ја казнила Србија за минијатурен транспарент

во категорија Спорт од

Прочитајте поврзани статии

Load More In Светско првенство во фудбал – Мундијал во Русија 2018

Извор: https://sportski.mk/

Не добива минутажа, но Перез не сака да слушне за негова продажба!

во категорија Спорт од

Изгледа дека хрватскиот фудбалер, Матео Ковачиќ сепак би можел да остане во редовите на Реал Мадрид.

Ниту изминатата сезона, Ковачиќ не добиваше преголема минутажа на „Сантијаго Бернабеу“ и наводно од управата на Реал побарал да го пуштат, меѓутоа во „кралскиот клуб“ тоа го одбиле. Медиумите од Шпанија пренесуваат дека Перез му кажал на Ковачиќ дека не сака да прифати ниту една понуда за него, што во превод значи дека во Мадрид сепак долгорочно сметаат на него.

Изминативе недели, Ковачиќ се поврзуваше со многу клубови, особено со Ливерпул, Јувентус и Милан, но од трансферот немаше ништо. Потсетуваме, Ковачиќ е член на Реал Мадрид од 2015. година кога пристигна од Интер.

Извор: https://sportski.mk/

КЛОП СИГУРЕН: Не ни требаат Алисон и Облак, имам подобро решение за помалку пари

во категорија Спорт од

Ливерпул најверојатно конечно се откажа од доведувае на голманот на Рома, Алисон.

Тоа се случи поради преголемата сума на пари кој управата на Рома ја бара за својата ѕвезда, а што е неприфатлива за Ливерпул. Покрај тоа, се откажаа и од доведување на Јан Облак, со оглед на тоа што двајца би чинеле повеќе од 80 милиони евра, а тоа е премногу за Ливерпул. Сепак, како што денеска пишува германскиот „Билд“, Јирген Клоп пронајде нова мета.

Станува збор за голманот на Борусија Менхенгладбах и репрезентативецот на Швајцарија, Јан Сомер, кој импресионираше на натпреварот против Бразил минатиот викенд. 29-годишниот голман се смета за еден од најдобрите голмани во Бундеслигата, во која стигна во 2014. година од Базел за девет милиони евра.

Во својата прва сезона во Бундеслигата во вкупно 38 настапи десет пати ја сочува својата мрежа. Истиот извор наведува дека 26-годишниот голман би можел скапо да ги чини, но сигурно дека би бил поефтин од Алисон или Облак.

Извор: https://sportski.mk/

Фотографиран списокот на Саудгејт – на клупа останува големата ѕвезда!? (фото)

во категорија Спорт од

Селекторот на репрезентацијата на Англија, Герет Саудгејт беше „жртва“ на медиумите на кои на сите начини се обидуваа да го дознаат неговиот состав за натпреварот против Панама.

На крајот успеаа! И тоа на каков начин! Еден од фотографите успеаа да го фотографираат неговиот список кој го носеше во раката и од кој може да се забележи дека ќе направи промени пред натпреварот со Панама.

Како прво, изгледа Деле Али нема да се опорави пред Панама, па ќе го пропушти овој натпревар, а него ќе го замени Лофтус Чик.

Додека тоа до некаде беше и најавувано, целосно неочекувано е Саудгејт на клупата за резерви да го остви Рахим Стерлинг! Судејќи според листот во неговата рака,

Стерлинг во првиот состав ќе биде заменет со напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Маркус Рашфорд. Џејми Варди очигледно ќе остане повторно без првата постава.

Според списокот вака би требало да изгледа составот на Англија против Панама: Пикфорд, Валкер, Махире, Стоунс, Трипиер, Јанг, Лингард, Али, Хендерсон, Стерлинг, Кејн.

Извор: https://sportski.mk/

Ист број на бодови, гол разлика и меѓусебен дуел – ако има чудо за Шпанија и Португалија важни ќе бидат картоните!

во категорија Спорт од

Чуда се можни, ги гледавме и претходно на Мундијалите.

Вчера Португалците и Шпанците забележаа минимални победи против Мароко и Иран, многу потешко од очекуваното бидејќи аутсајдерите прикажаа голема борбеност.

Што доколку во последното коло во групата Б видиме два шокантни резултати – Иран да ја победи Португалија со 1:0, а Мароко да ја изненади Шпанија со ист резултат?

Тогаш за пласманот во групата Б ќе одлучуваат – бројот на жолтите и црвените картони!

Имено, во тој случај Иран би бил прв со шест бодови, додека Шпанија и Португалија би биле изедначени со по четири поени. Двете репрезентации од Пиринеите вотој случај би имале гол разлика од 4:4 и нерешен меѓусебен дуел (3:3).

Пет главни критериуми одлучуваат во рангирањето на клубовите: Бројот на бодови, гол разликата, постигнатите голови, меѓусебниот исход и гол разликата од меѓусебниот исход.

Тука доаѓаме до последниот – картоните!

Жолтите се бодуваат со – 1 поен,ццрвниот преку два жолти -3, а директен црвен со -5.

Португалците во овој момент „водат“ со 2:1 во картоните, но јасно дека и тука би можело да биде изедначено, па во тој случај вториот патник од оваа група би бил одлучен преку ждреб.

Извор: https://sportski.mk/

Oд Островот тврдат: Готово е – Гвардиола го доби првото засилување!

во категорија Спорт од

Ако имаше некакви дилеми, се повеќе нема! Манчестер Сити го одбива првото засилување и тоа од Серија А.

Жоргињо ќе биде засилувањето за Гвардиола за кое „граѓаните“ ќе платат нешто помалку од 60 милиони евра. Поточно, нешто повеќе од 50 милиони и плус 7 како бонуси.

Со тоа е пронајдена одлична замена за Јаја Туре, отпадна и Пјаниќ како опција за кого Јувентус не е расположен да преговара.

Ова веројатно значи и дека Ријад Марез нема да го исполни својот сон и да потпише за Манчестер Сити, иако на два пати прилично блиску до „Итихад“, а сега актуелне и Рафаел Леао.

Младиот напаѓач на Спортинг и еден од фудбалерите кои побарале раскинување на договорот и тој според медиумите на Островот ќе биде втората мета по Жоргињо.

Извор: https://sportski.mk/

Трансфер во најава: Емре Џан на медицински прегледи

во категорија Спорт од

Второто летно засилување за Јувентус стигна во Торино. Германскиот интернационалец Емре Џан утрово се јави на медицински прегледи и најверојатно во текот на денот ќе стави потпис на договор со Старата дама.

Довчерашниот фудбалер на Ливерпул долго се поврзуваше со трансфер во италијанскиот шампион, а после неколку неуспешни преговори, „Старата дама“, својствено на досегашната пракса, го донесе за нула евра. Така ги донесе Пирло, Погба, Кедира, Алвес..

Џан игра на позицијата офанзивен везен играч, а може да биде и прв играч пред одбраната. Тој е долгогодишна желба на Алегри, а поради интересот на Барселона за Пјаниќ еве прилика за дополнителни шпекулации.

Извор: https://sportski.mk/

Оди на почеток