Category archive

Спорт - 291 страна

Одржан традиционалниот Карате куп „13 Ноември“

во категорија Спорт од

Во „Будо карате центарот Недеви“ во текот на вчерашниот ден се одржа традиционалниот карате куп „13 Ноември“ и државниот шампионат во фуку-го и ен-бу за сениори, јуниори, кадети и деца. Продолжи да читаш

Бауза повеќе не е тренер на Саудиска Арабија

во категорија Спорт од

Аргентинскиот фудбалски стручњак Едгардо Бауза ја напушти селекторската функција на Саудиска Арабија, откако беше разрешен по поразите од Португалија (3 0) и Бугарија (1:0) на пријателски натпревари во време од три дена. Продолжи да читаш

Светската анти-допинг агенција размислува да и забрани на Русија учество во зимските олимписки игри

во категорија Спорт од

Германскиот телевизиски канал ARD рече дека руската антидопинг агенција (RUSADA) не е целосно во согласност со барањата поставени од Светската антидопинг агенција (WADA), што би можело да застане на патот на учеството на Русија во претстојните игри . Продолжи да читаш

МВР и ФФМ во кампања за спречување насилство за време на спортски натпревари

во категорија Македонија/Спорт од

Одделението за превенција СВР Скопје во соработка со Фудбалската федерација на Македонија утре од 16:30 до 18:00 часот на фудбалскиот стадион „Телеком арена“ ќе ги реализира активностите во рамки на кампањата за превенција од нарушувањата на јавниот ред и мир при насилно и недостојно однесување на спортските натпревари.

Продолжи да читаш

Кој ќе го расипе максималниот ефект, Хрватска или Грција?

во категорија Спорт од

Репрезентациите на Хрватска и на Грција вечер во Загреб ќе го играат првиот дуел од бараж пресметката за пласман на Светското првенство во Русија 2018. Карактеристично за двете репрезентации е тоа што во досегашните нивни учества во плеј-оф пресметките секогаш излегувале како победници, па една од нив ќе го расипе 100 процентниот ефект. Продолжи да читаш

„Студен туш“ за Сити, Агуеро не сака да го продолжи договорот

во категорија Спорт од

Најефикасниот фудбалер во историјата на Манчестер Сити, Серхио Агуеро, има желба кариерата да ја продолжи во родната Аргентина во клубот Индепендиенте. Продолжи да читаш

Навивачите на Црвена ѕвезда непожелни во Малага

во категорија Спорт од

Раководството на Уникаха од Малага ја извести Црвена ѕвезда дека нема намера да ги нагости „Делиите“ на нивниот утрешен меѓусебен дуел. Продолжи да читаш

Бонучи: Мундијал без нас не е опција

во категорија Спорт од

Еден од најдобрите одбранбени италијански фудбалери, Леонардо Бонучи, изјави дека Светско првенство без „азурите“ не е опција за него и неговите соиграчи од националниот тим. Продолжи да читаш

Ибрахимовиќ: Шведска не е истата репрезентација без мене, но може да се справи со Италија

во категорија Спорт од

Најдобриот фудбалер на Шведска Златан Ибрахимовиќ нема да може да им помогне на своите соиграчи од репрезентацијата, но ги охрабри и порача дека тие имаат квалитет и без него да ја совладаат Италија во баражот за Светското првенство 2018. Продолжи да читаш

Оди на почеток