Category archive

Свет - 533 страна

Спасено бебе под урнатините на една куќа по земјотресот на италијанскиот остров Искија

во категорија Свет од

Италијанските спасувачки екипи извадија живо седмомесечно бебе од под урнатините на една куќа, која се урна по земјотресот со интензитет од четири степени според Рихтер на островот Искија.

Продолжи да читаш

Франција не знаела за терористичката група од Барселона

во категорија Свет од

Француските власти не знаеле дека постои терористичката група која ги изврши нападите минатата недела во Барселона и Камбрилс, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колом.

Продолжи да читаш

Египетски уметник создава портрети на познати личности палејќи тутун

во категорија Свет од

Египетскиот уметник Абдел Раман ал-Хаброук во мало студио полно со празни кутии од цигари, во Александрија седи опколен со листови од хартија и прави уметнички дела – портрети од тутун.

Продолжи да читаш

Во Тексас пронајдени 60 имигранти во камион-ладилник

во категорија Свет од

Американските власти потврдија дека 60 неповредени имигранти се пронајдени во камион-ладилник, меѓу огромна количина смрзната брокула. На камионот бил извршен претрес на граничниот премин во Јужен Тексас.

Според американска Агенција за заштита на царината и границите, нема повредени, а возачот на камионот е приведен на контролниот пункт во Фалфјуријас.

Турска воена авијација десетина пати го повредила грчкиот воздушен простор

во категорија Свет од

Турски авион “ловци” извршија десетици повреди на грчкиот воздушен простор во Егејското Море, објави “Катимерини”.

Повредите се регистрирани во североисточниот, централниот и југоисточниот дел на Егејското Море.

Петмина турски “ловци”, седум пати повеќе навлегле во зоната за полетување над Атина и 44 пати го повредиле националниот воздушен простор на Грција.

Една од повредите резултирале со виртуелна борба, кога авионите биле пресретнати од Грчките воздухопловни сили.

Ердоган ги повика муслиманските земји да ја интензивираат меѓусебната соработка

во категорија Свет од

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги повика муслиманските земји да ја зајакнат меѓусебната соработка.

Продолжи да читаш

ЕУ бара преговорите за Брегзит да се одвиваат според утврдениот дневен ред

во категорија Свет од

Брисел денеска повторно побара од владата во Лондон, преговорите за Брегзит да се одвиваат според утврдениот дневен ред.

Продолжи да читаш

Курц изрази загриженост поради влијанието на Турција врз Западен Балкан

во категорија Свет од

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц изрази загриженост поради зголеменото влијание на муслиманските земји врз државите од Западен Балкан.

Продолжи да читаш

Оди на почеток