Category archive

Свет - page 3

Posted on во категоријата Свет

35 години им дава живот на старите радија

АНКАРА (АА) – Радио-техничарот Тунџај Генералоглу, на возраст од 61 година, во својот дуќан во населбата Инџесу во Анкара, 35 години им дава нов живот на старите радија кои се спротивставуваат на тешкиот товар на историјата. Генералоглу во изјавата дадена за дописникот на АА истакна дека откако го завршил уметничкото училиште, работел како претставник на… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

СКОПЈЕ (АА) – Со поддршка на 72 гласа, и 12 гласа против, Собранието на Словенија кое брои 90 пратеници, на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, пренесува Anadolu Agency (AA). Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери, ја предводи делегацијата на македонскиот Парламент, која престојува во посета на Словенија. Пред… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Турција: Акар утре ќе се состане со актуелниот американски секретар за одбрана

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, утре ќе се состане со актуелниот американски секретар за одбрана, соопшти турското Министерство за одбрана, пренесува Anadolu Agency (AA). Според издаденото соопштние, се очекува Хулуси Акар и Патрик Шанахан да се состанат во рамките на состанокот на министрите за одбрана на НАТО, кој треба да се… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Британската премиерка бара повеќе време за преговори со ЕУ

Британската премиерка Тереза Меј се очекува денеска да побара повеќе време за преговори со ЕУ за „бекстоп“ протоколот во однос на ирската граница. „Бекстоп“ е своевидна безбедносна мрежа која гарантира дека нема да има „тврда граница“ меѓу двете Ирски, дури и ако Велика Британија излезе од ЕУ без договор. „Разговорите се во круцијална фаза“, рече… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Турската полиција заплени 2 тона марихуана

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, изјави дека турската полиција запленила 2 тона марихуана за време на операција против дрога, јавува Anadolu Agency (AA). Тој изјави дека најмалку 200 дилери на дрога биле притворени за време на операцијата во турската западна област Бурса. Според локалните полициски извори, во акцијата учествувале најмалку… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Фуат Октај: „Турција никогаш нема да дозволи ’терористички гнезда‘ во близина на своите граници“

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Потпретседател на Турција, Фуат Октај денес изјави дека неговата земја никогаш нема да дозволи ’терористички гнезда‘ во близина на своите граници, јавува Anadolu Agency (AA). „Безбедноста на нашите граници е наша гордост и ние никогаш нема да дозволиме таму да постојат терористички гнезда“, изјави Октај во јужната област Кахраманмараш. Тој додаде дека… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Турција: Издадени налози за приведување за 1.112 осомничени лица на ФЕТО

АНКАРА (АА) – Турските обвинители денес издадоа налози за приведување на 1.112 припадници на терористичката организација ФЕТО во истрагата поврзана со измамата на полицискиот испит во 2010 година, јавува Anadolu Agency (AA). „Се верува дека осомничените ги имале прашањата уште пред да го полагаат тестот за подинспектор“, велат судски извори, кои зборуваа под услов да… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Брегзит без договор ќе влијае на 100 000 работни места во Германија, најпогодена автомобилската индустрија

Излегувањето на Британија од ЕУ без договор би влијае на повеќе од 100 000 работни места во Германија, која зависи од трговијата со Британија. Најтешко погодена би била автомобилската индустрија, наведуваат економистите. Од Институтот за економски истражувања IWH соопштија дека направиле проценки врз основа на претпоставки што би се случило кога увозот на ЕУ во… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

„Турција ќе го намали дефицитот на тековната сметка со откриените полиња на природен гас“

ИСТАНБУЛ (АА) – Турција ќе го намали дефицитот на тековната сметка за 5 милијарди турски лири како резултат на производството на природен гас од новите полиња, соопшти денес министерот за енергетика и природни ресурси на Турција, Фатих Донмез, јавува Anadolu Agency (AA). Турција има ограничени домашни енергетски ресурси и главно зависи од скапиот увоз на… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Кривокапиќ ги номинираше Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

ПОДГОРИЦА (АА) – Претседателот на Социјалдемократската партија на Црна Гора (СДП) и долгогодишен претседател на црногорскиот Парламент, Ранко Кривокапиќ, до норвешкиот Нобелов институт ја испрати формалната номинација овогодишната награда за мир да се додели на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, јавува Anadolu Agency (AA). Кривокапиќ предлага на двајцата премиери да… Продолжи да читаш

оди на почеток