Category archive

Свет - page 154

Posted on во категоријата Свет

Откако не доби азил во Република Северна Македонија, Алболуки отпатува за Европа

СКОПЈЕ (АА) – Откако Хинд Мухамед Алболуки (42) од Обединетите Арапски Емирати, која поради, како што истакнува таа, сериозните закани по нејзиниот живот само затоа што побарала развод од сопругот, побара азил во Република Северна Македонија и беше одбиена од властите, од земјава отпатува во Европа, јавува Anadolu Agency (AA). Информацијата дека Алболуки ја напуштила… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Вилијам Бар избран за нов министер за правда во САД

Сенатот на американскиот Конгрес го потврди именувањето на Вилијам Бар за нов американски министер за правда. Бар го поддржаа речиси сите републиканци и тројца сенатори на демократите, јави Би-би-си. Toj доаѓа на местото на Џеф Сешонс, од чија работа Tрамп беше незадоволен. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

(ВИДЕО) Големо откритие на дното на Тихиот океан, пронајдени остатоците од легендарен американски носач

Последното почивалиште на еден од најпознатите бродови во Втората светска војна, „USS-Hornet“, конечно е познато. Истражувачки брод во вторникот го објави сензационалното откритие лоцирано на дното на Тихиот океан. Хорнет бил последниот поголем американски носач на авиони потопен во борбите со јапонската морнарица. Во својата кратка кариера учествувал во неколку пресвртни моменти во војната на… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Трамп воведува вонредна состојба?

Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ја одобрија компромисната финансиска мерка која обезбедува средства за да се спречи новото делумно исклучување на владата без да се обезбедат пари што претседателот Доналд Трамп ги побара за ѕидот на границата меѓу САД и Мексико. Белата куќа објави дека Трамп има намера да го потпише законот, но… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Црна Гора: Протоколот за пристап на Северна Македонија во НАТО во Собранието

ПОДГОРИЦА (АА) – Владата на Црна Гора денес го утврди Предлогот на законот за потврдување на Протоколот на Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија и го упати до Собранието на усвојување по итна постапка, јавува Anadolu Agency (AA). Владата оваа одлука ја донесе на првата седница по стапување на сила на Преспанскиот договор.… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Истанбулската полиција откри нови фрапантни детали за убиството на Кашоги

ИСТАНБУЛ (АА) – Во извештајот за 2018 година Полициската дирекција во Истанбул откри низа фрапантни детали во врска со бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги, кое се случи на 2 октомври во саудискиот Конзулат во Истанбул, јавува Anadolu Agency (AA). Во извештајот за минатогодишните активности на турската полиција во Истанбул се наведува дека во комплексот… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Тензии во Собранието на Албанија

ТИРАНА (АА) – На денешната седница во Собранието на Албанија настанаа тензии откако беше фрлена боја кон премиерот на оваа земја, Еди Рама, јавува Anadolu Agency (AA). Потпретседателот на Демократската партија на Албанија (ПД), а воедно и потпретседател на Собранието на оваа земја, Еди Палока, фрлаше боја кон премиерот Рама, предизвикувајќи тензии во пленарната сала.… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Сојлу: „Во Турција од почетокот на годината запленивме 5 тона хероин“

АНКАРА (АА) – Министерот за внатрешни работи на Република Турција, Сулејман Сојлу, денеска во Анкара изјави дека безбедносните сили од почетокот на годината заплениле 5 тона хероин, и дека тоа количество е еднакво на запленетиот хероин за цела 2016 година, јавува Anadolu Agency (AA). Сојлу престојуваше во местото Алтиндаг, во близина на главниот град Анкара,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Албанија го ратификуваше протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО

ТИРАНА (АА) – Собранието на Албанија го ратификуваше протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО, јавува Anadolu Agency (AA). На веб страницата на Анадолу Агенсу објавен е дел од системот на проток вести (HAS). За целосни вести, ве молиме контактирајтене за претплата.Abonelik için lütfen iletişime geçiniz. Извор: https://www.aa.com.tr/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Вкупно 14 загинати во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје-Тетово

СКОПЈЕ (АА) – Бројот на загинати во несреќата во сообраќајна несреќа во која се преврте автобус на автопатот Скопје-Тетово се зголеми на 14, потврди премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Тој истакна дека вечерва Владата донесе одлука со која 14 и 15 февруари се прогласени за денови на жалост, јавува Anadolu Agency (AA). „Вечерва… Продолжи да читаш

оди на почеток