Category archive

Свет - page 152

Posted on во категоријата Свет

Телото кое синоќа беше извлечено од урнатиот авион е на фудбалерот Емилијано Сала

Сите надежи вечерва пропадаа во вода, откако полицијата од Дорсет соопшти дека е идентификувано телото кое беше синоќа извлечено од урнатиот авион. Потврдуваат дека се работи за 28 годишниот фудбалер Емилијано Сала кој патуваше од ант за Кардиф. Властите наскоро телото на Емилијано Сала ќе го предадат на семејството за тие што е можно поскоро… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

„Русија се обидуваше да го блокира членството во НАТО на Република Северна Македонија“, рече Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека Русија се обидела да го блокира влезот на Македонија во НАТО. „Патот на Република Северна Македонија беше многу тежок, но земјата покажа единство и ги уништи плановите на Русија, која се обидуваше да го оневозможи тој важен чекор кон јакнење на безбедноста на Европа. И вратата на НАТО… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Иванов на претседателската сесија на 22. Евроазиски економски самит

Протестите се израз на криза на лидерството насекаде во светот. Ова го потврдуваат и статистиките, истакнал денеска претседателот Ѓорге Иванов во обраќање на претседателската сесија на 22. Евроазски економски самит, што се одржува во Истанбул. На претседателската сесија  се дебатираше на темата „Популизам: оживување на нови концепти во светот поради слабеење на либералната демократија. Дали… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

ЕУ одби да преговара повторно со Британија – анализа во Студио 1

Во отвореното Студио 1, новинарот Дејан Андоновиќ ги анализира последните настани околу Брегзит, односно тоа што Брисел повторно го одби барањето на британската премиерка Тереза Меј за предоговарање. -Меј дојде во Брисел во обид да преговара со европските претставници околу можноста да се ревидира договорот за излегување на Британија од ЕУ, особено оној дел околу… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

„Заштитата која Македонија ќе ја добие од НАТО сигурно ќе треба да се плани, не знам која е цената“

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска рече дека зачленувањето на Македонија во НАТО сојузот може да значи дека земјата нема да може да води независна политика. „Единствената сериозна вооружена сила која го дестабилизира регионот е армијата на Косово, која е формирана од поранешни албански борци. Не гледаме други закани за безбедноста… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Рот: Промена на границата на Косово ќе го дестабилизира регионот

Германскиот министер за Европа, Михаел Рот повтори дека Германија е против решавање на спорот помеѓу Србија и Косово со менување на границата. Според него, тоа би било крајно опасно и ќе го дестабилизира регионот. Во интервју за Дојче веле на албански јазик, Рот вели дека од Албанија се очекува да го искористи своето влијание и… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Бектеши: Нема да ja дозволиме инвестицијата во Иловица ако не се исполнат стандардите

Се додека не сме сигурни дека Иловица-Штука нема да ги исполни сите стандарди, особено за заштита на животната средина нема да дозволиме да се случи инвестицијата. Ако се исполнат стандардите и доколку има согласност од граѓаните инвестицијата ќе продолжи, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како Министерство и Влада во неколку наврати сме кажале… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

За две години над 170 сегашни и поранешни албански функционери одбиени за амерканска виза

Од јануари 2017 до јануари годинава, на повеќе од 170 актуелни и поранешни албански функцонери, осомничени за корупција, и на членови на нивните семејства не им билe издадени виза од Амбасадата на САД. Американската амбасада за тиранскиот весник „Панорама”, ги негира тврдењата дека ги поништила визите на сите јавни службеници и побарала повторно да аплицираат,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Субвенции од Градот Скопје за современи еко уреди за затоплување

Град Скопје првпат досега распишува јавен повик за субвенционирање  инвертер клима уреди и други современи уреди за затоплување на домаќинствата. -За секој купен инвертер клима уред, секој заинтересиран граѓанин кој ќе ги исполни условите за субвенционирање ќе има можност да добие половина од вкупната вредност на уредот, но не повеќе од 15.000 денари, рече на… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Ангеловска-Бежоска: ЕБОР може да придонесе во консолидацијата на банкарскиот сектор

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и вицегувернерите на Народната банка на Република Македонија (НБРМ) вчера имаа средба со делегацијата на Одборот на директори на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), која е во неколкудневна посета на земјава. Делегацијата е предводена од директорот на ЕБОР за Холандија, Кина, Монголија, Македонија и за Ерменија, Франс Викерс и од директорката на ЕБОР за… Продолжи да читаш

оди на почеток