Category archive

Свет - page 152

Posted on во категоријата Свет

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграциските служби, вчера го затворија музејот посветен на наркобосот Пабло Ескобар, еден од најбогатите криминалци во историјата. „Сопственикот“, пак, ќе треба да плати казна од 36 милиони пезоси (12.200 долари).Имено, музејот ја нема потребната лиценца за работа, а бил менаџиран од Роберто Ескобар, брат на поранешниот шеф на картелот… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Расте бројот на жртвите во бродската несреќа во Танзанија

Нуркачите денеска спасија еден маж од бродот што во четвртокот се преврти во езерото Викторија. Бројот на жртвите, според најновите податоци се искачи на 207 луѓе.Четири нуркачи денеска го пребаруваа потонатиот брод откако слушнале звуци кои укажувале на знаци на живот. Преживеаниот маж е хоспитализиран.Траектот потона во четвртокот навечер, на само неколку метри од пристаништето… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

„Данас“: САД почнуваат „шатл дипломатија“ меѓу Белград и Приштина

Американски претставници набрзо поактивно ќе се вклучат во Дијалогот Белград – Приштина, така што ќе водат „шатл дипломатија“, ќе разговараат со највисоките српски и косовски претставници, ќе ги посетуваат двата града, и ќе го „насочуваат текот на преговори“, објави денеска белградскиот дневен весник „Данас“ повикувајќи се на неименувани извори  во Вашингтон. Весникот наведува дека америкнските… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Во Русија протести поради зголемување на старосната граница за пензионирање

Илјадници луѓе денеска протестираа ширум Русија поради планот на Владата да ја зголеми за пет години старосната граница за пензионирање.Неколку илјади луѓе учествуваа на собирот во Москва, што беше во организација на Комунистичката партија и другите левичарски групи. Протести имаше и во другите градови во сите 11 руски временски зони.Планот на руската Влада за зголемување… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Рохани: Да се откријат одговорните за нападот врз воената парада

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска им нареди на безбедносните сили да ги идентификуваат одговорните за денешниот напад што се случи на воената парада во градот Ахваз, при што загинаа најмалку 24 луѓе, а 53 се повредени.Претходно, шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф истакна дека државата треба да одговори брзо и одлучно.– Регрутирани терористи, тренирани,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Иран

Исламска држава ја презеде одговорноста за денешниот напад извршен за време на воена парада во Иран, при што загинаа најмалку 24 луѓе, а 53 се повредени. – Борците на ИД ја нападнаа воената парада во градот Ахваз, се наведува во соопштението на џихадистичката група. Според локалните медиуми, двајца напаѓачи, кои биле зад бината почнале да… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

ВИДЕО: ИД ја презеде одговорноста за нападот во Иран

Исламска држава ја презеде одговорноста за денешниот напад извршен за време на воена парада во Иран, при што загинаа најмалку 24 луѓе, а 53 се повредени.UPDATELive video captures the moment of #Ahvaz terrorist shooting https://t.co/qKmmEkyclu#IranMilitaryParade pic.twitter.com/KmpfvnbOGx— Press TV (@PressTV) September 22, 2018– Борците на ИД ја нападнаа воената парада во градот Ахваз, се наведува во… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

„Коха Диторе“: Тачи ќе и ги врати на Србија териториите кои Ранковиќ му ги подари на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека дел од северните територии, населени со мнозинско српско население, Косово ги добило од некогашниот висок функционер на Србија и СФР Југославија Александар Ранковиќ и има намера истите да ги врати во замена за Прешевска Долина, објави денеска приштинскиот весник „Коха Диторе“. Весникот се повикува на неименувани извори во кабинетот… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Бројот на загинати во бродоломот на траект во Танзанија се зголеми на 161

Макрон: Договорот клучен за иднина за земјата, јас сум ЗА и сметам на васСолана: Преспанскиот договор е надеж за другите конфликти во регионотПораки пред референдумот: Инвестиции и работни места преку членството во НАТО и ЕУПоддршка за европската иднина од Бошњаците и Гораните во Македонија и КосовоПочнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Танзанија: Бројот на загинати во потонувањето на траектот се искачи на 161 лице

Бројот на потврдени жртви при потонувањето на фериботот во езерото Викторија во Танзанија достигна 161 лице, соопштија властите.Досега се спасени околу 100 лица.Четворица нуркачи од воената морнарица влегоа утрово на потонатиот брод откако се слушнаа звуци оттаму. Сепак, не беа пронајдени преживеани.Траектот потона во четвртокот навечер, на само неколку метри од пристаништето на Укерве, најголемиот… Продолжи да читаш

оди на почеток